Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 DASHURI E NDALUAR_ROMAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:39 pm

Dashuri e ndaluar.

Ne njė qytet te vogėl, jetonte njė njeri shumė i pasur me emrin Xhavit.Ai kishte aktivitete tregtare te shumte, por me fitimprures kishte njė kantier ndėrtimi.Gjithēka Xhaviti e shikonte ne syrin e interesit material dhe pėr te arritur synimet e tij, perdorte ēdo rrugė te mundeshme.
Urdherat e tij kishin bėrė sa e sa zemra te tronditen, kishin bėrė nėna e fėmijė te qanin, sy te lotonin,dashuri te ndahen,shpirtera te vajtonin…
Ketij njeriu te verbuar pas pasurise, edhe po ti falje gjysmen e botės nuk do tė ngopej, por do tė pyeste menjehere"po gjysmen tjetėr kush e ka"?
Megjithatė kishte njė djalė me zemėr te bardhe si bora e porsarene, njė njeri me zemėr te madhe, i edukuar ne formė te shkelqyer.Emri i tij ishte Enes dhe vetėm mbiemrin kish te ngjashem me te atin i cili megjithėse i lig, djalin nuk kishte pranuar ta beje si vetveten. E kishte dėrguar nė shkollė, dhe sapo kishte dalė njė nder studentet me te mirė ne fakultetin e Inxhinierise.Ishte miresia vete, nuk thonė kot :"nga ferra del trėndafili".
Enesi tashmė 23 vjeēar kishte kohe qe njihej me njė vajzė qe rrjedhte nga njė familje e varfer, Nadia quhej.Ishte bukuria vete.Me vetullat e saj te shendritshme si te ishin te veshura ne argjend, te gdhendura, si njė hėnė e ngrėnė, me njė fytyre rrumbullake, dhe njė nishan tė madh qe kishte nėn buzė…
Enesi e donte atė marresizht, e kush nuk mund ta donte kėtė perri, pėrveē atyre qe i kishte verbuar paraja.
Xhaviti megjithėse e donte shumė te birin, nuk mund te lejonte qe ai te martohej me njė vajzė kaq te varfer.Ai kėrkonte qe i biri tė merrte njė vajzė me pozite, te shkolluar e jo si Nadia e cila ishte shkeputur nga shkolla qe ne klase te 7-te kur i vdiq e jema.
Nadia jetonte me babane e saj te sėmurė ne njė shtepi gjysėm te shembur dhe askujt nuk i binte ndėrmend pėr te, pėrveē Enesit i cili pėr ēdo ditė do tė trokiste ne deren e saj dhe do tė merrte te shkruar listen e gjerave ditore qe i duheshin.
Qe te dy ata mendonin se po tė ishin te vendosur ne kėtė dashuri nuk kishte force qe ti ndaje, madje edhe Xhaviti me ose pa dashje do pajtohej me kėtė vendim.
Njė ditė Xhaviti i thotė te birit: Biri im, ti tashmė u rrite, u bėrė burrė dhe duhet tė bėhesh zot i vetvetes.Kam menduar te te nis larg ne njė udhtim pune.Unė dalengadale po plakem dhe duhet te te mesoj shumė gjėra rreth biznesit qe shkolla nuk ti meson dot.Gjithēka qe kam ėshtė e jotja por ama kjo nuk do tė thotė qe ti tė mos perpiqesh,ndaj bėhu gati qe pasneser te nisesh.
Enesi fillimisht u gezua qe me nė fund babai filloi te pranonte qe ai ishte njė i rritur, por gezimin e theu fytyra e bukur e Nadias e cila do ti mungonte gjatė udhetimit te tij.
Rendi i mėrzitur ne shtepine e Nadias,dhe e vuri atė ne dijeni qe do tė largohej pėr disa jave, pune tregtie, por ti mos u mėrzit, unė do tė jem gjithmonė afėr teje , zemra kurrė nuk do tė te harroje, gjuha ime do tė jetė a largur gjithmonė ne permendjen e emrit tėnd Nadia, dhe ne gjume do tė te enderroj vetėm ty.
Ne fillim ajo, u mėrzit sepse Enesi ishte i vetmi njeri qe i gjendej ne ēdo ēast, dhe meqė nuk i dilte dot nga goja fjala "ik" pohoi me kokė. Enesi e perqafoi fort dhe i rreshkiten lotet pikė pikė, sikur ta shikonte pėr te fundit herė.
Ne momentin e ndarjes ai nuk harroi qe ti linte edhe disa te holla dhe ti premtonte se do bėnte ēmos qe te kthehej sa me shpejt.
Nadia ashtu e hutuar siē ishte, mori ne dorė parate dhe diēka deshi te nxjerre nga laringu, mirėpo nuk e la Enesi.
Mos ma shto akoma merzine e dashur, ėshtė vetėm ceshjte ditesh, unė do kthehem dhe do tė mendojmė me gjatė rreth marteses, te jetojme te ty te lumtur e te gezuar. Ne jemi te dy me njė shpirt, me njė zemėr dhe nuk mund te jetojme larg njeri-tjetrit.Nuk te shoh dot tė jetosh ne kėtė shtepi.Kjo ėshtė ndoshta shtėpia me ne keqe qe ka qyteti por me e dashura pėr mua, pasi kėtu jeton njeriu qe me sjell freski e lumturi, kėtu jeton drita e syve te mi, te cilėn duhet ta le tė vetmuar pėr disa kohe.
Kėto fjale tha Enesi dhe iku duke kthyer koken prapa ēdo dy metra.
Edhe Nadia e percolli, me njė shikim te dhembshem dhe si padashje filluan ti rreshqasin lotet te cilėt lagen nishanin e madh qe kishte nėn buzė.
Nga perlotja edhe faqet e kuqe si njė biskote u lagen, dhe loti qe pikonte gjithnjė e me shumė sikur i thosh:A ka me te rėndė se unė? Rete e formuara nga lotet e Nadias u ngriten deri nė horizont dhe filluan te pikonin kudo mbi qytet,ēdo pikė loti qe pikonte lexohej , kishte njė kuptim te veēantė, dhe te tera bulat e lotit formonin njė poezi ndarje qe e recitonte zemra e te dy te rinjve.

Ne u ndamė ne errėsirė
Jeta ndarje ka
Porse zemra lamtumire
Zemres nuk i tha.

Do bashkohemi ne drite
Kėtė e dimė mirė
Prandaj zemėr mos i thuaj
Zemres lamtumire.

Ndėrkohė, Enesi humbi ne kethese dhe Nadias i mbeti dora pershendetese lart e ngritur si te ishte statuje.
U fut brenda shtepise se vjetėr,e cila tashmė i dukej si varr, dhe kridhej ne trishtim.
Diēka te madhe mbante Nadia brenda gjoksit, diēka qe nuk mundi ta shprehe sa ishte Enesi aty.
Ditėt kalonin pak ngadalė, nuk kishte njeri ti shtynte.
Nadia merzitej dhe demoralizohej pėr ēdo ditė gjė qe e vuri re edhe babai i saj.Fillimisht u hoq sikur nuk kuptoi qe Nadia ėshtė e trembur dhe e trishtuar ,por me pas nuk nguroi ta pyese:Cke o bija ime qe te shoh kaq te mėrzitur?
E di qe te kam munduar, te hoqa nga shkolla pėr te te bėrė shebertoren time, te kerkoj te falur.
Unė te shkaterrova, por ama nuk kisha tjetėr veē teje o drita ime.
Ne kohe kur shoqet e tua loznin e qeshnin,kur ato rrinin mbi libra, ti rrije mbi koken time. Ty te kam pasur djalė, ty te kam pasur vajzė, ty te kam pasur gjithēka, ti je e vetmja qe me ke mbetur ne kėtė botė o drita e syve te mi.E di qe nuk te kam ngopur dot as me buke, madje qe as kam pasur mundėsi te te blej njė rrobe te re, ndėrkohė qe shoqet tuaja visheshin si mos mė mirė.Fliste babai i gjore dhe lotet i mbuluan fytyren e rrudhur ca nga sėmundja e gjatė e ca nga pleqeria.
Edhe Nadia qau, perqafoi babane fort,dhe i tha: te betohem baba qe nuk jam mėrzitur me ty, ti me rrite e me bėrė kaq sa jam,me edukove, sa herė mbaj mend qe me ngrije hopa si njė kukull drejt llampes…
Se ke idenė sa e gezuar isha kur ktheheshe ne shtepi nga puna e rėndė, isha aq e gezuar sa rendja me vrap te te hapja deren pėrpara nenes.
Me pas te hidhesha ne qafe e qendroja minuta te tera ne perqafimin tėnd.
Me rrite qe te me kesh pranė ne kėto momente te vėshtira, ndaj mos ma pėrmend sherbimin sepse nuk po bėj asgjė me shumė nga cme takon.
Ti nuk ke askėnd ku te perplasesh, por ama as unė nuk…
Deshi te thotė se edhe unė nuk kam asnjė tjetėr pėrveē teje ne kėtė botė, por i erdhi ndėrmend fytyra e Enesit sikur i thonte:Kaq shpejt me harrove?
Me pas mbizoteroi njė heshtje e thate,baba e bije prisnin qe njeri prej tyre te thyeje heshtjen.Ndėrkohė u degjua zėri i dobėt i babait.
Po atėherė ēfarė ke o bija ime qe rri kaq e mėrzitur? C'fare ke qe nuk ve asgjė ne goje? Mos valle je e sėmurė?
Jo, u pergjigj Nadia, tjetėr gjė kam por nuk jam ne gjendje te te them momentalisht, megjithėse te dua shumė.
Jo, ngulmoi Babai me vendosmėri, unė dua te di ēfarė te bėn tė vuash kaq shumė, dhe te lutem mė trego mos mi shto dhimbjet ende.
Me nė fund Nadia i tregoi njė pjesė te historisė, dhe turpi e mbuloi te teren, faqja e saj u skuq si njė qershi e porsapjekur.
Enesi njihej pėr zemren e tij te bardhe dhe te gjithė flisnin pėr te ne qytet.Edhe babai i Nadias kishte dėgjuar pėr te, befas e mbuloi gezimi ne fytyre dhe u gezua qe e bija e tij, tashmė do tė kishte njė tjetėr jetė.
Pėr kėtė merzitesh i thotė me ēudi? Mos valle mendon se unė mund te te prish lumturine ty o bija ime? Ti do tė jesh bashkeshortja e njė njeriu te ndershem, njė njeriu te respektuar, te dashur tek tė gjithė.Ti deri tani ke mbjellur veē miresi dhe tashmė do korresh atė ēka mbolle.
Joooooooo, jo briti Nadia, unė kam bėrė edhe njė gabim tė madh qe po me rendon kaq shumė sa nuk mund ta mbledh veten,mezi pres te kthehet Enesi e ti tregoj.
Po ma trego o bija ime sepse ēdo gabim ndreqet. Jo kundershtoi Nadia me force, jooo.
Tė lutem, te lutem, pergjerohej dhe qante babai derisa Nadias ju mbush mendja te tregonte tėrė te vėrtetėn pasi nuk kishte kuptim qe edhe i ati te vuante pėr kėtė "gabim". Unė … Unė… he pra bije fol, ngulmon Babai si pėr ti dhėnė zemėr.
Unė pres…Mos u mėrzit qeshi Babai, pune ditesh ėshtė do tė kthehet Enesi.
Jo thotė Nadia unė… He pra ēfarė ti? Unė … Unė pres njė fėmijė.
Si i thotė babai? Po po, pres njė fėmijė me Enesin.Babait filluan ti erresohen sytė, fytyra ti skuqej, rrudhat ti shtohen, gjaku filloi ti qarkulloje me shpejt se zakonisht, ju duk sikur tavani i shtepise se vjetėr ju shemb mbi kokė, dhe briti: perjashta, perjashta… Bertiti aq shumė sa mezi mbushej me fryme.
Jo baba te lutem, ja priti e bija, te lutem…Jashte , jashtė perseriste goja e babait por ama jo edhe zemra.
Deshi s'deshi ju bind urdherit te babait, mori njė bluze te vjetėr e cila me shumė kishte lecka te arnuara sesa copen e saj arigjinale.Mori edhe njė batanije dhe doli jashtė ne kopesht te fleje.
Ku kishte gjume,i ftohti nga njera anė, Enesi dhe babai nga ana tjetėr…
Duke qenė ne kėtė gjendje te rėndė psikologjike i shkoi nė mendje te vrase veten.
Donte te jetonte,por nuk duronte dot qe ta tregonin ne gisht si njė imorale, nuk donte qe te thonin njerėzitė"e bija e filanit".Megjithatė ndryshoi mendje,i erdhi keq pėr Enesin qe e donte aq shumė,i erdhi keq qe edhe pėr babane qe do tė mbetej fare i vetėm, i erdhi keq edhe pėr femijen qe kishte brenda barkut te saj.
Duke menduar ne kėtė gjendje e zuri gjumi, sepse ishte raskapitur gjithė ditėn pas puneve te rendomta.
Ndėrkohė babai i saj nuk kishte gjume,nuk i shkonte kurrė ndėrmend qe e bija te kish bėrė diēka te tillė.E donte shumė te bijen, dita qe kishte lindur ajo kishte qenė me e lumtura e jetės se tij.Ajo ishte e vetmja qe i kishte sjelle kaq hare dhe qe i bėnte me te lehta dhimbjet e semundjes se pasherueshme.
Sa gjėra kujtonte babai… I binin ne mend castet kur e pėrcillte pėr nė shkollė,momentet kur e merte nga shkolla.I kujtohej edhe koha kur kishte pasur ditelindjen dhe Nadia i kishte bėrė njė dhurate te cilėn e kishte blere me parate e kursyera nga cokollatat.
Kujtonte babai dhe qante, derisa ne njė moment e mblodhi veten, duke thėnė: A ka njeri qe nuk gabon?A mund te hidhet tutje njė roman nėse nuk na pėlqen kapaku i tij?
A mund ta shkel me kėmbė tėrė sherbimin e sakrificen qe bėri pėr mua ime bije?
O Zot… O Zot me fal, me fal, me faaaal, si munda te mohoj time bije…
Kaq tha babai, mblodhi tėrė forcat te ngrihej ne kėmbė dhe pasi provoi disa herė rradhazi u ngrit dhe doli kembadoras ne kopesht te gjente te bijen.
Me nė fund e pa ne kopesht ku e kishte mberthyer gjumi, fytyra i ishte nxire nga te ftohtet, lotet i kishin ngrire ne te dy sytė.
I thirri:Ngrihu Nadia dhe fale babane… e shterngoi fort ne qafe, madje e puthi midis dy syve ne ballin e vogėl.
E mori, brenda te flinte dhe e qetesoi qe ēdo gjė do tė shkonte pėr mrekulli. Unė kam dėgjuar pėr kėtė djalė, ai ėshtė shumė i dashur dhe nuk ka pasur qėllim te luaje me ty.
Qe nesėr do tė vete tė flas me babane e tij Xhavitin, do ti tregoj fill e pėr pe.
Nadias i shkelqyen te dy sytė e kaltert, sytė i qeshen dhe akulli qe kishte zėnė rrenje ne zgavrat e tyre u shkri nga loti i nxehte i gezimit.
Me pas ashtu e lumtur, perqafoi fort babane dhe qendroi pėr minuta te tera ne perqafimin e tij.Ndėrkohė, qe lote gezimi dhe dhebjeje rridhnin ngateruar nga sytė e te dyve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:41 pm

Me pas Baba e bije u futen sėrish brenda te kalojne adhe pjesen e mbetur te nates.
i fiken dritat, mbyllen kapaket e syve dhe i zuri gjumi.
Nadia tėrė kohėn e gjumit pa Enesin ne ėndėrr, sikur ju afrua pranė me njė trėndafil te kuq ne dorė, dhe dhuroi dhe ndėrkohė deshi ta puthe.Mirėpo enderren e bukur e prishi dielli i zjarrte i cili i bėri shenjė Nadias se kishte ardhur koha te zgjohej.
Kėshtu mbaroi enderra e bukur,Nadia u ngrit tė merrej me punėt e mengjesit. Ndėrkohė edhe Babait i doli gjumi,por kėtė herė ndryshe nga ditet e tjera.Ai kishte vendosur te ndihmoje te bijen dhe nuk i ndjeu aspak dhimbjet qe kishte ne tėrė trupin. Pasi bėri sikur hengri nja dy kafshata buke, mori ilacet e zakoneshme te mengjesit, njė shkop ne dorė dhe u nis pėr ne shtepine e Xhavitit.
Njerezit cuditeshin tek e shihnin, c'hall mund te kėtė thonė qe del ne kėtė gjendje?!
Pasi bėri disa pushime rradhazi vuri re se kembet po i dobesoheshin por ama nuk deshi te kthehej mbrapsh.Here ulej herė ngrihej derisa arriti tek shtėpia e Xhavitit qe ngjante me shumė me njė keshtjelle mbreterore, me njė kopesht tė madh,e me njė oborr mjaft te gjerė rreth e rrotull.
Trokiti ne porten e jashtme dhe menjehere porta u hap nga njė djalė i ri rreth te njezet e pesave.Urdheroni zoteri, ce mirė ju ka sjelle?
Doja te kakoja pak Tė zotin e kėsaj shtepie, e kam mik i thotė.
Po menjehere thotė portieri, te shpie unė deri tek ai.
Portieri pėrpara dhe miku nga pas po ngjiteshin tek dhoma e pritjes se Xhavitit. Portierit ju desh qe disa herė rradhazi ta ndihmonte mikun e sėmurė, pasi e vuri re qe po e linin forcat.
Me nė fund arriten dhe Xhaviti sapo e pa ja priti :Urdheroni, urdheroni… e si mund tju ndihmoj? Ndėrkohė qe i bėri shenjė sherbyeses qe ti sjelle diēka pėr te qerasur mikun.
Jo jo, ja priti, nuk dua asgjė ngase nuk ndjehem as mirė por do tė lutesha te me kushtonit nga koha juaj e shtrenjete vetėm dhjetė minuta.
Patjetėr ju pergjigj Xhaviti dhe ju bėri shenjė te gjithė njerėzve tė huaj te dalin, pėrveē njerit qe quhej Hamad.
Tė Hamadi besonte shumė,e kishte si krahun e tij te djathte, me atė i bėnte pazaret e ndyra, ai e ndihmonte te lante hesapet me njerėzitė qe mundoheshin tė mos i nenshtrohen.
Hamadi vete, ishte njeri me zemėr tigri, kishte lindur pėr te bėrė keq dhe nuk kenaqej pėrveē ne kėtė mėnyrė.
Ai kishte nevojė ti bėnte keq njeriut ashtu siē ka njeriu nevojė pėr ajėr.
Por megjithatė kishte arritur te fitonte simpatinė e pasanikut me tė madh te qytetit madje te ishte me i aferti I tij.
A mund tė flas ja priti miku?
Po i thotė xhaviti, tani po, mė trego fill e pėr pe ku e ke hallin dhe unė do tė te ndihmoj.
Xhaviti kushedi mendonte se kishte nevojė pėr ndonjė para pėr te blere ilacet ndaj nuk e vuri shumė ujin ne zjarr.
Kur e pa se mysafiri nuk po dinte nga t'ja nise si pėr ti dhėnė kurajo i tha: He pra mė trego si e ke hallin?
Aman i thotė. po qe baba, halle e probleme ke, sepse ti je baba vete dhe e di sa vlen dashuria e femijes, e di se ēfarė do tė thotė tė kesh fėmijė…
Shpejegohu pak me qartė foli Xhaviti, mė trego ku do tė dalėsh?
Qe tė mos zgjatem po ta tregoj si qėndron puna me dy fjale: Vajza ime dhe djali juaj dashurohen.
Si ja priti xhaviti?! Jo jo nuk ka mundėsi, nuk ka mundėsi…
Po po, ėshtė me se e vėrtetė, ime bije pret njė fėmijė, dhe pėr disa muaj do bėhemi gjysher, qe te dy.
Jo bertiti xhaviti i inatosur,jooo Enesi im besoj qe nuk e njeh fare tet bije dhe do ju lutesha tė mos ja vini atij kėtė faj. Atehre ta pyesim i thotė?
Ke te pyesim thotė xhaviti? Enesi ėshtė i fejuar dhe pėr pak dike do tė martohet dhe i permendi njė emėr te njė qyteti te largėt.
Po me ke,qenka fejuar dhe kur kėshtu? Ėshtė fejuar qe pėrpara katėr muajsh me vajzen e njė deputeti dhe as qe do tja dije pėr bijen e njė leckamani si puna jote,e madje as qe ka ndėrmend te kthehet me kėtu pėr te jetuar.
Ne atė ēast Babai u ndje keq, nuk deshi me tė fliste asnjė fjale, dhe u ndje aq i zhgenjyer nga Enesi sa edhe kembet i dridheshin.
Me te vėrtetė nga ferra del lulja ja priti, po si nuk me vajti mendja qe prapė lule ferre mbetet ajo?!
Doli jashtė shtepise madheshtore i cila ne dalje nuk ju duk me aq e bukur sa ne fillim, por ngjau me njė burg te vėrtetė ku ishin denuar te rrinin aty njerėz te ligj si xhaviti .
Ndėrkohė pėr pak filoi edhe njė shi i bute, dhe babai i gjore herė rrezohej e herė ngrihej derisa me nė fund arriti te hyjė deri ne pragun e shtepise ku u shemb ne toke si njė bust.
Fryma i merrej , gjuha i iku, vendi po i erresohej dhe zemra filloi ti rrihte shumė ngadalė.
Mblodhi forcat, perqafoi Nadian, dhe i tha vetėm me dy fjale, qe Enesi ėshtė i fejuar, ndaj kujsedu pėr veten dhe pėr femijen tėnd.
Kaq tha babai i mjerė, dhe zemra e tij bėri tik takun e fundit . Nadia ne atė moment uleriu aq fort saqė u thyen edhe tjegullat e vjetera te shtepise.Ndėrkohė ja mbylli te dy sytė babait te saj dhe e perqafoi sėrish duke ndjere veten fajtore pėr vdekjen e tij.
Zemra e saj nuk donte ta besonte qe Enesi ėshtė fejuar, ajo e dinte qe ai e donte shumė dhe qe do tė kthehej shumė shpejt.
Ndėrkohė qe Xhaviti po mundohej tani si ta zgjidhte kėtė problem, pasi I biri do tė kthehej shumė shpejt, dhe do tė dilte genjeshtera e tij ne shesh.Jo vetėm kaq por do pranonte publikisht edhe atesine e femijes me Nadian dhe enderra e Xhavitit pėr ta martuar me njė grua me pozite do shkaterrohej.
Ndėrkohė qe nderhyri Hamadi:Mos u merzitni Zoteri kėto pune do i ndreq unė pėrpara se tė vijė Enesi, ndaj qetesohuni, dhe mos e mbani mendjen fare kėtu.
Xhaviti buzeqeshi, dhe me kėtė buzeqeshje kuptohej fleteleja pėr Hamadin, tė merrej me zhdukjen e Nadias.
Do te nisem qe tani, tha Hamadi sepse ti e di qe nuk te shoh dot te rrish ne siklet.
Kaq tha dhe u nis, ndėrkohė pasi pyeti disa njerėz pėr shtepine e Nadias i treguan me gisht germadhen e vjetėr, por pėr ēudi ne tė kishte shumė njerėz?
Cte kėtė ngjare tha me vete?
U afrua edhe me shumė dhe ndjeu vaj, te bertitura edhe te qara dhe e kuptoi qe mysafiri qe kishte pasur pėrballė para disa oresh kishte dhėnė shpirt.
Nuk i mbeti tjetėr pėrveēse te largohej dhe ta linte kėtė pune pas disa ditesh, sa te qetesohej pak gjendja, ndėrkohė qe as Enesi nuk ishte kthyer.
Kaloi njė jave dhe Nadia ishte krejt e vetme, por ishte shpresa dhe dashuria qe kishte pėr Enesin ajo qe i jepte force, ajo ishte e sigurtė qe sapo ai te kthehej ēdo gjė do tė merrte fund.
Ndėrkohė, njė nate vonė, bie dera. Kush mund te jetė valle ne kėtė ore mendoi ajo?
Menjehere i vajti mendja tek Enesi, zemra i rrahu fort dhe rendi me vrap te hape deren. Mirėpo…
Shtangu nė vend ,kur pėrballė saj pa njė njeri me njė corap te zi mbi kokė, sikur tė kishte pikuar nga oxhaku me bloze.
Nuk vonoi shumė dhe njeriu filloi te ecte drejt saj. Ajo e trembur filloi te bertase me sa kishte ne kokė: Ndihmė, ndihmė , ndihmė…
Askush nuk degjonte ne atė nate te lige aq mė pak qe shiu binte litar dhe kercisnin gjethet e pemeve bashke me llamarinen e njė pjesė te korridorit te shtepise.
Pasi e pa qe e bertitura nuk do bėnte dobi i vajti ndėrmend te dalė nga dritarja e dhomes se babait dhe tja mbathe ne anėn tjetėr te shtepise.
Ashtu bėri kercei dritaren dhe ja filloi te vraponte sa edhe fryma po i merrej.
Ndėrkohė qe edhe njeriu me maske vinte me vrap pas saj.
Pasi eci disa qindra metra vuri re se njera prej kembeve rrjedhte gjak nga poshtė.Me pas pa se edhe shapka i kishte humbur diku ne balte.
Hamadi rendi pas saj mirėpo errėsira e nates e tradhetoi dhe nuk e lejoi ta shohe Nadian. Ai gjeti shapken dhe mendoi me vete, ku do veje, pėrsėri kėtu do kthehet ndaj nuk po lodhem me sot.
Ndėrkohė Nadias edhe ferra tashmė i dukej "Xhaferr", vetėm vraponte dhe kur vuri re se nuk po e ndiqte me njeri ndaloi e ulur ne njė gur.
Kishte ecur shumė dhe pėr afro dy ore kishte arritur ne njė fshat.
Tėrė naten e kaloi jashtė ne shi i cili nuk i kishte lėnė vend pa lagur ndoshta edhe gjuhėn brenda ne goje.

Vazhdon......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:41 pm

Ishte vėrtetė ftohte, ndėrkohė qe buzeqeshja e diellit ne agim paralajmeronte pėr njė kohe te mirė.
Hipi mbi njė gur, ku rrezet e diellit binin pingul me qėllim te shkrihej e thahej…Kishte kaluar vėrtetė njė nate te lige, ndoshta me te veshtiren e jetės se saj dhe i duhej pak kohe ta kaperceje kėtė ėndėrr te fikeshme.
Dikur kishte dėgjuar nga i gjyshi se "Zoti ėshtė me durimtaret" dhe tha me vete, nėse ėshtė e vėrtetė kjo atėherė duhet te shpresoj qe Zoti nuk do me humbe, dhe padashje buzeqeshi nėn vete.
Nuk dinte c'te bėnte, mendoi te kthehej nga kish ardhur, por ku te kthehej? Kthimi ne kasollen e vjetėr do tė thotė vetedorezim ne kthetrat e vdekjes.
Po c'te bėnte atėherė? Ajo skishte asnjė ku te mbeshtetej, dhe i vetmi njeri qe mund ta ndihmonte ndodhej aq larg…
Megjithatė fjala e gjyshit i dha njė kurajo te madhe, dhe thosh me vete:"Pėrse valle nuk ju kushtova me shumė rėndėsi porosive te tij"?...
Mendoi te trokiste ne ndonjė dere shtepie ne atė fshat te vogėl, por i vinte dhe turp.Mendoi e mendoi por nuk pa ndonjė zgjidhje me te mirė se ajo dhe ju drejtua shtepise me te afert.Hyri ne oborrin e saj te rrethuar me njė gardh te drunjte mirėpo nuk pa asnjė levizje njeriu!!!
Eh tha me vete , sa shpejt ndryshon tradita ne popull, unė e dija qe ne fshat ngrihen qe me nate, po kjo kėshtu!!!
Sa me shumė i afrohej deres aq me e habitur mbetej.
Erdhi deri tek dera, dhe nisi te trokase me doren e ngrire nga I ftohti…
Trokiti njė herė, askush sju pergjigj, trokiti sėrish persri asnjė reagim! Trokiti me fort por sėrish nuk foli njeri!
Mendoi ta hape deren por nuk e kishte zakon te hynte pa leje, me mirė preferoi te qėndrojė pas saj derisa te zgjohen te zotet e shtepise.
Priti njė ore dhe sėrish asnjė ze, asnjė zhurme dere…
Atėherė tha me vete, ndoshta do jetė shtepi e braktisur sepse kish vite qe kishte filluar dyndja masive ne zonat urbane e kryesisht nėpėr qytetet e mėdha.
Fshati ishte tashmė diēka e dalė mode, dhe nuk i plotesonte me nevojat e rinise, pėr argetim, clodhje e arsim…Sa keq psheretiu nder vete Nadia, ndoshta kėtu nuk ka vende argetimi,por ama bėn njė jetė kaq te bukur, kaq te qete, ne shtepine tėnde ku nuk i shkon ndėrmend njeriu te te beje keq, njerėzitė janė aq te afert me njeri-tjeterin…
Duke ēuar ndėrmend kėto gjėra harroi te trokase sėrish, dhe pėr pak sekonda e pa veten brenda shtepise modeste, qe nuk qe me e mirė nga shtėpia e saj.
Hyri brenda dhe nuk pa kėmbė njeriu,por disa rroba te vjetera qe ishin lėnė mbi njė shtrat druri, dhe njė pale tesbih lėnė permbi njė postiqe te leshte.ndėrkohė mbi oxhak kishte njė libėr te shendriteshem nga kapaket qe i terhoqi vemendjen.
Ne fillim ju desh ta pastroje me njė lecke qe pa mbi krevatin e drunjte dhe me pas e hapi dhe vuri re qe ishte njė libėr i shenjtė qe i thonin Kuran.
Nuk kishte dijeni pėr kėtė, madje si kishte interesuar kurrė ne jetė,pasi nderroi disa flete, pa njė varg te tij qe e mbushi plot force e shprese:"Me te vėrtetė pas veshtiresise vjen lehtesimi" i cili ishte pėrsėritur dy herė rradhazi.Ah s'ka dyshim qe kėshtu do tė jetė tha Nadia, dhe u duk sikur ju shfaq fytyra e qeshure e Enesit ne kapakun e shendriteshem te kuranit.
Tha me vete po kėtė libėr pėrse nuk e paskan marrė me vete por e kanė lėnė mbi oxhak ta permbyse pluhuri?
Megjithatė i ftohti e uria e bene qe ta lere sėrish librin mbi oxhak, i cili heren e dytė shkelqeu edhe me shumė.
U mblodh nėn lecka derisa u ngroh pak dhe me pas filloi te kėrkoje nėse ka mbetur gabimisht ndonjė gjė pėr te shuar urine.
Pasi verejti ne njė dollap druri pa se kishte buke madje jo shumė e ndenjur dhe habia i shtohej ende me shumė! Megjithatė e mori buken dhe pasi e theku pak ne thengjij nisi ta hante me shumė uri.Ndėrkohė u degjua njė kercitje ne dere qe e la te shtangur pėr njė moment, e pas zerit te ngjirur te deres u shfaq edhe njė plak i moshuar, mbushur plot thinja ne kokė, me njė mjeker te bardhe si bore e me duar te thara plotėsisht sa nga i ftohti e sa nga pleqeria.
Nadia u skuq nga turpi dhe harroi tė flasė por u ngrit ne kėmbė e priste nga momenti ne moment reagimin e plakut.Priti pak sekonda por plaku nuk flet, pėr ēudi as qe e ka vėnė re se ka njeri brenda ne dhome, vetėm mori disa shkarpa qe kishte mbledhur dhe u drejtua drejt oxhakut.
Nadia u habit edhe me shumė dhe me nė fund e theu heshtjen duke thėnė: Mė fal qe ndoshta hyra pa leje por mendova se ėshtė shtepi e braktisur…
Atė ēast plaku hodhi shikimin drejt kendit te dhomes nga erdhi zėri shumė i habitur dhe tha jo, jo nuk ka mundėsi ti ke vdekur, o Zot o Zot me dėrgo sa me shpejt tek ime bije, mos mė ler te vuaj kaq shumė ne kėtė botė mizore…
Ndėrkohė qe Nadia vuri re se kishte pėrpara njė njeri te verber dhe qe kishte derdhur lot, e kishte zemren cope, plot plage e andrralla.
Sa keq i erdhi pėr te, ju afrua dhe filloi ti fshinte pikėn e lotit qe i rrodhi nga syri i tij i verber.
Mė fal qe ndoshta te shqetesova, por unė nuk jam jot bije, jam njė vajzė jetime, pa nene pa baba, pa motra e vėllezėr.Gjithēka qe kam ėshtė vetėm njė njeri qe e dua shumė por jeta po tregohet kaq mizore me ne…
Atė ēast Nadia vuri re se se plakut po i lotonin te dy sytė, dhe sa me shumė degjonte aq me i shpeshte bėhej loti.
E degjoi tėrė historinė e Nadias ne kėmbė, me pas ēoi duart drejt saj dhe i perkedheli koken rrumbullake, qe se kishte perkedheluar askush qe prej nates kur babai e kishte nxjerre jashtė.
Me pas i gjeti edhe sytė dhe filluan te fshijnė lotet e njeri -tjeterit.
Qane kohe te tera ne kėmbė , me pas o lodhen dhe u ulen pranė vatres te ngrohen e te flasin me shtruar.
Ndėrkohė qe Nadia nuk rendte se pyeturi dhe plaku tregonte e qante…
Sa e rėndė qenka jeta tha me vete, ande se paskam njohur!!!
Midis te tjerash plaku i tregoi edhe historinė e bijes se tij qe kishte disa vite e vdekur, madje ne moshen me te bukur, kur kishte vendosur ta martoje, madje ja kishte blere edhe vellon e nuserise…
E kishte lėnė te vetėm ne lot e verberi .
Ah tha plaku, e largoi Zoti prej meje, dhe e mori pėr vete ishte aq e mirė, aq e dashur…Fundja Zoti merr te miret, sepse te ligjte s'ka ci duhen.
Me pas rendi ne lutje:O Zot ti e di sa po vuaj por te lutem mos u mėrzit nga fjalėt e njė plaku matuf qe e ka keputur malli,pėr te bijen qe ti i more…megjithatė ky qe vullneti yt dhe u plotesofte deri nė fund, u befte ashtu siē do Ti e jo si te dua unė.
Pas kėsaj pyeti Nadian, po ti moj bije cke vendosur te besh tani e tutje?
Ajo ju pergjigj nėn ze, as vete se di ēdo tė bėj,kam frikė te kthehem por ajo qe dua, ėshtė te takoj dashurinė time qe do vijė seshpejti dhe ai do me mbroje.
Shumė mirė tha plaku qėndro disa ditė kėtu dhe me vonė mbase do gjejmė ndonjė zgjidhje.
Folen e qane derisa shkarpat u dogjėn dhe plakut i duhej qe te dilte tė merrte te tjera ndėrkohė qe kėtė herė nuk vajti vetėm por sebashku me Nadian .

Vazhdon......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:42 pm

Pasi kishin marrė nga njė krah te mirė me dru u kthyen qe te dy brenda ne shtepi, dhe Nadia nuk ndjehej e qete derisa gjeti njė lecke dhe filloi te laje shtepine mirė e mirė.
Ndėrkohė brenda shtepise kishte rėnė njė qetėsi e dendur.Pasi hoqi pluhurat e mėdha u ndje shumė e lodhur, dhe mendoi tė merrte njė sy gjume pranė vatres.
Ashtu bėri, u shtri dhe hodhi pėrsipėr njė batanije te vjetėr.
Kishte mbi 24 ore qe nuk kishte mbyllur sy, kishte aq kohe qe nuk e kishte pare Enesin ne ėndėrr…
Akoma pa mbyllur sytė shfaqet imazhi simpatik i Enesit,me atė buzeqeshjen karakteristike qe e shoqeronte kudo.
Kaloi ēaste te bukura me kėtė fantazi, por jo shumė gjatė pasi plaku ja prishi gjumin , duke e ftuar te hane darke e te flinte sipėr ne krevat.
Pasi hengren gjellen qe kishte gatuar i moshuari, folen pak me njėri-tjetrin dhe vendosen te flene.
Ndėrkohė qe Nadia bėnte sikur flinte, plaku u ngrit ne gjunje, ngriti te dy duart lart dhe nisi tė fliste me ze te ulet.C'te jetė valle? Me nė fund e kuptoi qe ai i lutej Zotit i pergjunjur, dhe midis lutjes ishte edhe njė frazė e ngjashme me kėtė: "O Zot, ti je fales, e pėlqen faljen, ndaj me fal mua.
O Zot me bashko sa me shpejt me time bije, ndėrkohė ndihmoje edhe kėtė vajzė te mjerė, nuk ka dyshim se Ti je Meshirues i madh.
Kaq tha plaku dhe u mbulua me jorgan kėmbė e kokė.
Sa njeri i mirė tha Nadia me vete, sa i sinqertė ne lutje, ēfarė zemre…
E ndėrkohė pėr te parėn herė edhe ajo ju drejtua Zotit aq sinqerisht, duke I thėnė, o Zot te lutem me ndihmo, dhe me mbro nga e keqja e ēdo keqberesi" dhe pas kėsaj ra te fleje akoma me e qete sepse ishte shumė e sigurtė qe Zoti nuk do ta humbte.
Tėrė naten pa enderra derisa enderren e fundit e grisi kėnga e kendezit e cila lajmeronte se po zbardhte dita.
Hapi sytė dhe pėr ēudi nuk e pa ne krevat me plakun!!! Ku te kėtė vajtur mendoi me vete! Megjithatė nuk ngruroi qe te dalė deri ne oborr e ta kėrkoje.Ah c'te bėnte i mjeri plak, i duhej edhe te punonte qe te mbante vetveten. Ēdogjė e kishte mėsuar pothuaj pėrmendėsh dhe ecte aq lirisht nėpėr oborr sa mendoje se ai sheh majft mirė.
Nadia rendi ta ndihmonte megjithėse nuk ju kerkua ndihmė,dhe pasi mbaruan disa pune u rikthyen ne shtepi…
Kalonin orėt shumė shpejt dhe plaku u mesua me Nadian, por edhe Nadia me plakun madje u bene shumė miq.
Nadia lante , pastronte gatuante, madje bėnte edhe pune te rendomta fshati dhe ndjehej mjaft e qete aty, por sėrish nuk i shqitej sysh portreti i te dashurit te saj qe mezi priste te kthehej.
Pasi kishin kaluar disa ditė, nadia vendosi te kthehej nga kishte ardhur, dhe i premtoi Plakut se nuk do ta harronte kurrė, dhe nėse do tė venin si duhet punėt, do kthehej sėrish qe ta merrte edhe atė.
Plaku buzeqeshi lehtė sa i shkeqeu edhe mjekera e madhe e thinjur nga urtėsia.Me pas foli me ze: Jo moj bije mjafton qe ti te jsh e lumtur ndėrkohė unė nuk kam ce dua me kėtė jetė, dua te ndahem sa me shpejt prej saj.Kam njė mendim, qe duhet te presėsh edhe disa ditė qe te bėhet e sigurtė se Enesi ėshtė kthyer, ndoshta dy jave …Si thua?
Nadias ne fillim ju duken shumė, por e kuptoi qe plaku kish te drejtė, sepse ishte me shumė rrezik.U mendua disa sekonda dhe nga buza e saj si qeshi e kuqe dolen fjalėt:"mirė po pres edhe disa ditė te tjera."
Plaku buzeqeshi sėrish dhe me pas u futen te dy ne shtepi pėr te ngrėnė mėngjes sebashku.
Ndėrkohė Hamadi gjakatar, nuk la vend pa e kėrkuar Nadian dhe nuk i kish vajtur ne mendje se do kishte ikur deri ne atė fshat.
Megjithatė mendoi se bashku me xhavitin te sajojne njė vdekje te rreme e njė varr te rreme.
Ashtu u be, Hamadi hapi njė varr pranė shtepise se Nadias dhe ne gurin e tij gdhendi emrin Nadia.
Ndėrkohė Enesit po i afrohej ardhja, ndėrkohė as qe kish qenė ne korrent te ngjarjeve qe ditėn kur la qytetin e lindjes.Ai ishte tepėr i lumtur qe gjėrat e tregtise i kishin shkuar aq mrekullueshem dhe pandehte se ne hyrje te qytetit do ta priste Nadia e cila e donte aq shumė.Shpesh herė e permendte emrin e saj, dhe ndoshta kjo permendje e bėri atė qe ta kaloje sa me lehtė periudhėn disa javore larg saj.
Ishte ora 24 kur Enesi arriti ne qytetin e tij te lindjes, dhe pėr ēudi kur kaloi pranė shtepise se Nadias nuk pa te ndezur qoftė edhe njė qiri, ē'tė kishte ngjare valle.?
Megjithatė mendoi se kanė fjetur ndaj edhe nuk ndaloi aty fare, duke i thėnė vetes:Duro deri nesėr Enes.
Pasi ju afrua shtepise e priti portieri me fjalėt me te mira, ndėrkohė me pas e priti edhe babai i tij qe e donte shumė.
Pasi e pyeti pėr punėt e biznesit, dhe si ja kishte kaluar andej i tha qetesohu sonte se nesėr do gdhije sėrish e do flasim me shtruar.
Ashtu u be, Enesi shkoi te flinte ne dhomen e tij dhe pasi pa foton e Nadias si zakonisht para gjumit mbuloi koken me jorgan.
Ne gjume ju shfaq Nadia ne ėndėrr, sikur i afrohej por nuk arrinte ta prekte kurrė, i rreshqiste porsi nimfe nėpėr pėrralla, ndėrkohė me nė fund u degjua edhe zėri i saj i ėmbėl, qe i thonte: Si te flihet pa me pare ende?
Ato fjale ja prishen gjumin dhe brofi ne kėmbė.Pėr njė moment pa se dita kishte celur, dhe mezi po priste qe te takonte te dashuren e tij.
Sa bėri te dilte pa te atin i cili e ftoi te bėnin njė bisede te vogėl ne dhomen e tij, ku rrinte i kaperdisur edhe Hamadi .
Pasi bėri si gjoja i mėrzitur i drejtohet te birit dhe i thotė: Biri im, e di qe do tė ndjehesh keq kur ta mesosh por ama duhet te te them se, nadia qe doje aq shumė te la… Si! e nderpret Enesi? Po biri im, vdiq nga dhimbja pėr babane e saj, s'ka njė jave…
Jo jo, nuk ka mundėsi beriti Enesi dhe rendi te dergjej ne lot.
Ne atė moment ju kujtua ēasti I ndarjes kur Nadia doti ti tregoje diēka e ky nuk e lejoi…
E derguan edhe tek varri i rreme dhe ai qau shumė, bisedoi ore te tera me gurin e varrit, e puthte , e perqafote , i kėrkonte te falur…
Njė herė mendoi ta hape varrin, ndoshta nuk ėshtė kalbur ende dhe ta shihte pėr te fundit herė.Ndonjehere mendonte se mos ka ardhur ndonjė shtrige e ka helmuar si borebardhen dhe prƃŖt puthjen e zgjimit.
Eh tha me vete,nuk mjaftoi qe e lashe te vetme por edhe tani tė mos e le tė prehet e qete pranė Zotit te saj.
Kaq tha Enesi dhe nuk u lodh tė merrej ende me enderra e aventura te cilat vetėm ne pėrralla mund te bėheshin realitet.
Ish bėrė tamam si i skalitur dhe ndjehej shumė fajtor qe iku aq larg saj.
Eh, qante me gjithė shpirt, por nuk dinte ē'tė bėnte, herė herė i kujtohej ajo, fjalėt e saj, pershendetja e fundit me dorė, puthjet e ngrohta,fjala qe do thonte ne ndarje, dhimbja shtohej edhe me shumė kur i erdhen nder mend vargjet e poezise se lamtumires:
Ne u ndamė ne errėsirė
Jeta ndarje ka
Porse zemra lamtumire
Zemres nuk i tha.

Do bashkohemi ne drite
Kėtė e dimė mirė
Prandaj zemėr mos i thuaj
Zemres lamtumire.

Kėto vargje i shqiptoi Enesi deri tek hyrja e keshtjelles se tij.
Kur hyri net e nuk pershendeti asnjė, madje as Hamadin qe rrinte ulur mbi njė karrige ne oborr.
Hamadi si gjoja i perndjekur nga kjo sjellje nisi ti flasė, por ama jo shumė gjatė sepse Enesi nuk ja vuri veshin, madje e kercenoi se nuk do ta kesh te gjatė kėtu ne kėtė shtepi.
Me pas filluan te debatojnė ashper, fjala nxirrte fjalėn, debati debatin, fjalėt zgjateshin pa nevojė e bėheshin terkuze.
Sherrin e ndaloi Xhaviti, i cili ju hakerrua te dyve ti linin kėto muhabete, ndėrkohė filloi te perkedhele koken e te birit i cili ishte tepėr i vrarė shpirterisht.
Pasi e pa qe u qetesua disi, nisi ti flasė me dashurinė e njė prindi.
Biri im, tashmė u rrite, nuk je me ai filizi i vogėl qe dikur e ngrija drejt llampes dhe e genjeja me njė cokollate.
Unė te kam dashur dhe te dua shumė, madje kam bėrė gjithēka qe ti tė jesh i lumtur,ndėrkohė qe gjendja jote me shqeteson ma keput shpirtin…
Kam vendosur te te martoj me njė vajzė shumė te mirė,rrjedh nga njė fis i madh e mjaft i njohur, babai i saj ėshtė deputet njė njė njeri me emėr.
Mendoj se kjo ėshtė bashkeshortja ideale pėr ty.
Enesi nuk duroi dot derisa te mbaronte fjalėt por e nderpreu duke i thėnė:Prandaj dhe me dergove larg, te me ndash nga ajo qe doja me te vėrtetė?
E di qe jeta e saj nuk varej nga ti, por ama nuk e deshe kurrė…
Fliste e fliste Enesi e lotet i rrjedhnin faqeve si rrjedh ujevara nga shkembi.
Hamadi ndėrkohė nderhyri duke i thėnė: si i flet babait ne atė gjuhe? Enesi i pėrgjigjet, sido qe ti flas pėrsėri e dua me shumė nga ti, sepse e kam baba, ndėrkohė qe ti do parate e tij e jo tim atė ne te vėrtetė.
Hamadi u mundua tė fliste, por Xhaviti e nderpreu duke i thėnė :Hesht, madje i kerkoi te dilte jashtė ne oborr.
Pasi doli Hamadi, u ul pranė te birit ne njė kulltuk dhe shpesh herė mundohej ti tregonte te vėrtetėn, por kishte frikė.
Kishte frikė se ne kėtė mėnyrė do ta humbte te birin sepse e ditė fare mirė se kush ishte Nadia pėr te.
Ndėrkohė edhe nuk ja lejonte vetes te fuste ne shtepi njė vajzė te varfer qe nuk kishte as tetė klase shkolle.
Ēdo thonin njerėzitė? C'do thonin shoket e tij? Pastaj njė djalė i pasur duhej tė kishte perkrahu njė vajzė qe merrte vesh nga jeta e jo Nadia, qe gjithsej njė pale rroba kish pasur.
U mundua disa herė ti thonte por nuk i folte goja, si bėnte zemra…
Por ama mblodhi forcat ti thotė edhe njė herė te mendohej pėr propozimin qe i dha me pare.
Enesi jo vetėm qe nuk e pranoi fejesen ende pa u kalbur Nadia, por i kerkoi te Atit qe ti jepte leje te jetonte i vetėm.
I tha qe nuk dua asgjė prej pasurise tėnde, te falenderoj qe me edukove , me bėrė ky qe jam, me arsimove, por do pėrpiqem ta perballoj jetėn vete tashmė.
Jo i pėrgjigjet Xhaviti, si mund te te le, unė gjithēka qe kam e kam pėr ty, njė djalė kam dhe nuk dua te jam larg tij.
Nėse ti nuk do, atėherė po iki unė ja preu Enesi dhe u fute ne dhomen e tij te beje gati gjėrat e nevojeshme.
Xhaviti u mundua ta binde por qe e kotė, tashmė ai kishte vendosur ta bėnte dhe u nis, ne njė qytet ne veri te vendit.
Megjithatė kur iku mezi pranoi tė merrte prej te Atit disa para qe do i duheshin fillimisht.

Vazhdon......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:42 pm

Kishin kaluar afro shtatė ditė kur Enesi ishte larguar dhe Xhavitit ju kish ēoroditur gjumi.Nuk dinte asgjė pėr te, ku jeton si ėshtė me shėndet.
E si mund te flinte, e kishte te vetmin djalė.
Netet ishin tepėr te gjata, ndėrkohė qe oreksi pothuaj i kish humbur. Atėherė e kuptoi se ēdo tė thotė te ndjesh mall dhe dhimbje, sepse nuk ka thėnė kot Nastradini i zgjuar: Le tė me vizitoje ai qe ka rėnė nga dardha…
Ēdo ēast rrinte e mendonte, qante e qortonte veten qe nuk mundi te beje pėr vete te vetmin djalė, ndoshta tani e kuptoi qe tė jesh i pasur nuk do tė thotė tė jesh edhe i dashur tek tė tjerėt, madje edhe nėse kėto janė njerėzitė me te afert…
Tėrė nata i shkoi nė autokritike dhe vetegjykim, ndėrkohė me te gdhire mori makinen e tij dhe u nis drejt qytetit ku gjendej i biri, nuk rrinte dot pa te, dhe nėse nuk e bindte te kthehej vendosi qe te jetoje me te atje.
Fundja keshtjella e tij ishte nga me te dashurat, por ama kurrė nuk e zevendesonte dashurinė e Enesit.
Tėrė rrugėn e kaloi kėshtu, dhe ne hyrje te qytetit verior pa njė lypes, i cili kish ndaluar ne njė kryqezim dhe pėrfitonte nga koha e trafikut pėr te lypur diēka nga ato qe kanė zemėr, dhembshuri e meshire te japin.
Edhe pasaniku koprac kėtė herė e zbuti zemren, futi doren ne xhep dhe nxori diēka qe e gezoi pamase lypsin, i cili edhe e uroi me pas.
I ra rrotull qytetit, por nuk dinte ku tė shkonte, i biri si kish lėnė asnjė adrese…
Pasi nuk la rrugė pa shkelur, mendoi tė shkonte tek njė mik i tij qe gezonte portofolin e deputetit,kish kohe pa e pare, por edhe mund ti vinte ne ndihmė ndoshta.
Ashtu bėri, i dha gaz makines dhe pėr pak min u gjend pėrballė portes se tij,ndėrkohė qe roja sapo e pa nuk u lodh ta pyese kush ėshtė por e hapi porten menjehere me njė respekt te papare.Eh, tha me vete Xhaviti, nuk respektohem unė por paraja ime, megjithatė i erdhi mirė pėr kėtė pritje.
U ul, ndenjen se bashku, hengren pine dhe Xhaviti i tegoi hallin e tij me te birin.Qetesohu i thotė miku, ky qytet ėshtė i vogėl dhe pėr pak kohe do e gjejmė.Shkoi ne cep te dhomes ku rrinte telefoni dhe foli me dike,ndėrkohė xhaviti as qe e mori vesh ēfarė i tha por mbajti mend qe miku i tij e porositi qe sa me pare…
Nuk kishte kaluar, as njė ore kur ra tel dhe erdhi adresa e re e Enesit, Xhaviti u be me krahe, perqafoi mikun e tij dhe i kerkoi leje…
Jo ja priti, do ikim te dy sebashku dhe ashtu bene.
Ishte ora diku gjashtė pasdite ndėrkohė qe enesi po shkruante njė ditar te shkurter, dihej se ēfarė pasi ende ishte i tronditur nga ajo qe ndodhi.
Ishte ulur mbi njė divan dhe shfletonte albumet, kur ne ēdo vend dilte portreti i Nadias pėr te cilėn e kishte marrė malli.
E shihte dhe qante. Lotet si komandonte dot, shpesh herė fliste me vete dhe me foton e Nadias, derisa biseden e tij e nderpreu zilja e deres.
Kush te jetė valle mendoi Enesi? Megjithėse pak i habitur u drejtua drejt deres dhe kur ē'tė shihte, babai i tij priste ne kėmbė i cili me njė ze te ngjirur i kerkoi leje te futej brenda.
Sigurisht ju pergjigj Enesi, dhe e perqafoi fill pasi takoi atė qe e shoqeronte.
U futen Brenda dhe folen gjatė,ndėrkohė qe dhe dielli perendoi.
Pasi shprehen keqardhjen pėr ēfarė ndodhi,Xhaviti ju lut te birit qe te kthehej ne shtepi,nuk ka kuptim te vazhdojme ende kėshtu…
Ndėrkohė ende nuk e kishte hequr nga mendja kerkesen e tij pėr ta fejuar me vajzen e njė njeriu me pozite qe tashmė ndodhej midis tyre.
I shkonte krushqia me te,ishin njė tip, kishin njė zemėr, por ama nuk u ngut ta permedte ne atė moment.
Ndėrkohė miku i tij kerkoi leje te largohet dhe nuk harroi ti ftonte qe te dy pėr darke.
Do te vijme me gjithė qejf, ja ktheu Xhaviti, ndėrkohė qe Enesi heshti, dhe dihet qe heshtja ne kėto raste merret si miratim.
Pasi ndenjen edhe pak, te dy vendosen te shkonin aty ku ishin te ftuar.
Shoku i babait i priti shumė mirė, madje kjo pritje sikur ja haqi pak merzine e madhe Enesit e cila e kishte kapluar qe njė jave.
Aty Enesi pa edhe njė vajzė, qe e kish pothuaj moshatare, ishte shumė e bukur, mjaft e ditur dhe e shkolluar por ama jo aq e mirė sa Nadia.
Ndėrkohė qe miresia, dhe modestia kopmpesoheshin me bukurine e pasurinė e saj.
Enesit asnjėherė nuk i kishte interesuar te gjente njė bashkeshorte te tillė por ama mendoi se nėse do me kėrkoje babai fejese me njė vajzė te rangut te lartė ndoshta do jetė kjo.
Ndenjen sa u kenqaqen ndėrkohė Enesi kerkoi leje te largohet sepse e ndjente veten te lodhur. Do fleme kėtu ja priti i Zoti i shtepise, s'ke pse iken ne kėtė ore, ėshtė gati mesnate.
Jo jo, ja preu Enesi, te falenderoj pėr bujarine por duhet te iki.
Ndėrkohė edhe Xhaviti ishte i kėtij mendimi dhe ai kerkoi leje dhe ju vu pas te birit.
Shkuan tek shtėpia e perkoheshme dhe modeste e Enesit te qetesoheshin gjoja, por kush kishte gjume?
Enesi e kuptoi qe babai e donte me gjithė dhe kishte vendosur tė mos ja prishe ende qejfin.
Ndėrkohė pas shumė e shumė bisedave, Xhaviti i propozon sėrish njė fejese, dhe Enesi kėtė herė heshti, e bėri sikur se kuptoi.
Xhaviti ja permendi sėrish madje edhe me troē, Enesi sėrish nuk ju pergjigj, por ama i premtoi se do mendohej pėr kėtė.
Tė nesėrmen ne mėngjes, herėt u ngit xhaviti, dhe ndezi sa pėr zhurme njė radio te vjetėr qe ishte ne dhome, ndėrkohė po bėnte njė kafe siē e kish zakonin.
U ngrit edhe Enesi i cili sapo e pa te babane qe po bėnte kafene nuk ju duk normale ta lejoje por filloi tė merrej vete me te.
Pasi piu kafene, Xhaviti u ngrit dhe tha: Eja pra te ikim ne shtepine tonė. Enesi heshti, ne fakt pelqente te kthehej por ju lut babait qe ta lejonte te qėndrojė edhe nja dy dit te tjera, madje edhe i premtoi qe do i jepte njė pergjigjie serioze pėr propozimin e tij.
Xhaviti u gezua vėrtetė sepse e ndjeu se e rifitoi te birin sėrish, dhe pranoi me njė ze. Atėherė i tha pasneser te pres ne shtepi.
Kaq tha, perqafoi te birin dhe u nis andej nga kishte ardhur.
Ne hyrje te qytetit, pa sėrish lypsin, i cili e njohu makinen lluksoze dhe rendi me vrap drejt saj.
Mirėpo kėsaj herė Xhaviti nuk ishte me ne nevojė qe te bėnte bamiresi,skidh pse ta bėnte zemren sėrish te dhembshur, ndaj nuk futi me doren ne portifol, por mbylli me te shpejte xhamin e makines qe tė mos i zgjase njeri doren.
Ohu tha me vete kėto pune kanė kėto, le tė punojnė…
Ndėrkohė edhe lypsit ju nderpe vrulli dhe e perfshiu habia pėr kėtė sjellja kaq tė ndryshme nga hera e pare !

Vazhdon......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:43 pm

Enesi ishte strukur ne mendime, shpesh herė grindej me vetveten, mendonte, fliste , bertiste sikur ne dhomen e tij ndodheshin nja 50 vete.
Sigurisht qe e kishte te vėshtirė te vendoste pėr njė fejese, aq mė pak kur akoma ishin te pahequra gjurmet e dashurisė se pare. Akoma i dilte kudo imazhi i Nadias, nishani i bukur i saj mbi buzė dhe floket e saj te gjata qe shpesh herė i hidhte pas shpine te palidhura.
Kishte kaluar mesdita, dhe pasi hengri diēka te shpejte mendoi te pushoje pak, por nuk gjente rehati dhe mendoi te dalė te beje ndonjė xhiro rreth parkut ne shoqerise e puhizes se pasdites.
Qyteti kishte njė park te bukur, te mbushur plot me pemė, nga ku vinte njė ajėr i pastėr qe te mbushte mushkerite plot…
Ndėrkohė rruga ishte mbushur perplot me te rinj e tė reja te gezuar e te qeshur.Duhet te ecje disa minuta qe te gjeje ndonjė njeri i cili ecte vetėm dhe ky ose do tė ishte ndonjė i huaj ose ndonjė plak qe i pelqente vetmia.
Papritur pa te kalonte njė grumbull i madh te rinjsh te cilėt e pushtuan trotuarin,me pas degjoi edhe njė ze qe thirri emrin e tij!
Nuk u pergjigj sepse mendoi se ndoshta dikush tjetėr mund te kėtė kėtė emėr dhe vazhdoi te ece ne rugen e tij.
Enes, u degjua sėrish zėri dhe pėrsėri i njejti reagim.
Ndėrkohė te tretėn herė, nuk degjoi ti rrerrase dikush, por degjoi njė prekje mbi supin e majte, e cila i terhoqi vemendjen.
Pse nuk pėrgjigjesh Enes? Oh, me fal Mira , mendova se mos po kerkonion dike tjetėr…S'ka gjė jo, po pėr ku kėshtu? Nuk e di ja preu Enesi, dola pak edhe te clodhem nga smogu i qytetit por edhe te verdallisem pak meqė nesėr mė duhet te kthehem ne shtepi.
Nesėr u habit Mira! Pse kaq shpejt?
- Eh,cmund te bėj me shumė kėtu? Ndoshta do gjesh diēka ja preu mira, por nuk e zgjati me shumė.
Ndėrkohė grupi i shokeve dhe i shoqeve kishin kaluar shumė me pėrpara dhe njera nga shoqet i thėrret: O Mira a do vish o goce se mbete?
Mos ke ndėrmend tė vish me ne Enes? Ah, jo jo foli Enesi nuk njoh asnjė aty, pastaj nuk me pėlqejnė shumė kėto mbledhet e grumbullimet e mėdha, i kam marrė inat qe nga mitingjet e fushates elektorale te zgjidhjeve te fundit.
Mira qeshi butesisht dhe e kuptoi merzine e Enesit prandaj zgjodhi te rrije me te e ta lere defrimin pėr sot.
Si thua te dalim bashke atėherė ja preu Mira? Ndoshta nuk ėshtė ide e keqe i tha Enesi por unė nuk di asnjė vend.
-Kollaj kjo pune eja pas meje.
Pasi bene te dy njė xhiro rreth parkut edhe dielli perendoi dhe Mira i odroi njė kafe ne njė lokal mjaft te bukur aty pranė qe nuk mund te hynte kushdo.
Pasi moren disa Pėrshėndetje te ngrohta, zune njė tavoline ne njė cep dhe filluan te bisedojne.
Mira si gjithmonė, flet shumė, pyet shumė, do tė dije shumė, ndoshta edhe cilėsi e femrave ne pėrgjithėsi kjo.
Ndėrkohė Ensit ju ftoh kafeja duke ju pergjigjur pyetje pėr pyetje.
Ah, tashmė po e pi kafene me fund, ja priti Enesi, sepse u be njelloj si pije e ftohte dhe e ėmbėl, Mira qeshi madje me ze kėsaj herė.
Mė fal ja preu pastaj por desha vetėm qe te njihemi pak me shumė sepse atė nate ne shtepine time nuk folėm aq lirisht.
Ah vėrtetė ja tha Enesi, ndoshta ambjenti familjar ndryshon nga ky.
Ndėrkohė qe Enesi fliste me ciltersine e njė foshnje, Mira j anis sėrish me pyetje: Mos je gjė i dashuruar?
-Hemmm, ēfarė te shtyu tė mendosh kėshtu foli pak si i habitur Enesi?
- Po ja, merzia jote…se di, u percap nėn dhėmbė Mira.
Enesi buzeqeshi, dhe ja preu buzegaz: Jo moj Mira jo, e kush na e var, kjo e habiti pak miren, por e bėri te qeshe me te madhe sa terhoqi vemendjen e tėrė lokalit.
More tallesh ti apo seriozisht po flet? Ja aty ndermjet qeshi Enesi.
Ekrepat e orės ecnin shumė shpejt ndėrkohė qe Miren e kish marrė uria, jemi qe jemi tha, sikur te hame darke kėtu, tė flasim te bisedojme ndoshta bėjmė edhe ndonjė vallzim dhe me pas ikim.
Si tė duash i tha Enesi, por mos ndoshta te thonė diēka ne shtepi.
Ahahahahah qeshi habitshem Mira, ne shtepi…Unė nuk i kam pasur kurrė prindėrit fanatike, jetojme ne shekullin e modernizimit Enes, njerėzitė e rritur duhet te lihen te pavarur te jetojne e defrejne, fundja pėr rinine ėshtė defrimi ai plaku aty ne rrugė nuk ka qejf me pėr vallzime dhe e drejtoi gishtin drejt njė te moshuari i cili mbahej me njė shkop dhe ecte duke u lekundur.
Enesi uli koken dhe padashje i tha: Po, te drejtė ke.
Pasi moren pėr te ngrėnė mbizoteroi njė heshtje te cilėn e theu kamarieri: Ēfarė do tė pini zoteri?
Asgje ja priti Enesi, vetėm njė ujė dua.
Jo tha Mira, merr diēka vetėm te pij unė? Po mirė atėherė me sill njė "bravo" rrushi tha Enesi.
Bravo… thanė njė zėri Mira edhe kamariari! Po tha Enesi, njė leng rrushi dua sa pėr te te shoqėruar.
Ēudi, se te rinjtė e sotėm nuk pijne me kėso lloj pijesh, por pėrdorin, wisky , campari e te tjera te kėtij lloji.
Ah unė nuk perdor pije alkolike tha Enesi, kam kohe qe si ve ne goje.
Kamarieri heshti, dhe nuk u lodh te pyeste edhe Miren ēfarė deshiron te pije sepse i dinte preferencat e aj.
Pasi ish larguar kamarieri, Mira i thotė, si ka mundėsi qe njė femėr pi wisky e njė burrė te pije leng rrushi!
Enesi qeshi butesisht dhe i tha: Burri nuk njihet tek lloji i pijes por ne te tjera cilėsi e vende.Ndoshta, ja preu mira duke qeshur sėrish.
Kėshtu kaloi darka qe ne pergithesi ishte e bukur por edhe pak e habiteshme pėr Enesin, ndėrkohė qe lokali tronditej nga zhurma e muzikes dhe bertitjeve te pijaneceve.
Tani do ikim, tha Enesi.
Tė lutem edhe pak foli Mira, dhe kaperdiu me fund goten e katert te wiskyt. Jo jo, tha Enesi unė do iki tani sepse kaloi mesnata, ti po deshe qėndro…
Ah jo, do ikim bashke ashtu siē erdhem, por me pare te bėjmė pagesen.
Kėtu ke te drejtė tha Enesi, pagasa duhet bėrė dhe buzeqeshi me buzeqeshjen e tij karakteristike.
Po prisnin te dukej gjekundi kamarieri por cuditerisht kishte humbur, ndoshta e kish zėnė gjumi ne ndonjė cep!! Priti edhe pak dhe mendoi po vete ti paguaj andej tek banaku.
Prit mo se do tė vijė, se dija qe qenke edhe shtatanik qeshi Mira dhe percolli edhe njė tjetėr gllenjke…
Shtatanik nuk jam, por edhe nuk jam aq durimtar sa te pres kėtu , ndaj po shkoj te paguaj.
Sikur te mora unė kėtu Enes ēfarė ėshtė kjo…
Eh, e rėndėsishme ėshtė qe biseduam, pak rėndėsi ka kush paguan, dhe nxori nga portofoli njė grush tė madh parash.
Mira pėr njė moment mbeti e habitur, si ka mundėsi? As ajo qe ish bije deputeti nuk kish pasur kurrė aq para nėpėr xhepa, pastaj sjelljet e Enesit nuk te linin pėrshtypje se mund tė kishte aq para ne xhep.
Megjithatė pasi bėri pagesen, i tha: eja te dalim.
Tani po, tha Mira e u mundua te ngrihej, por nuk ngrihej dot, sepse e terhiqte wisky pėr rrobash dhe se mbanin as kembet.
A mund te me ndihmosh pak Enes?
-Siguriosht qe po, s'kam ndėrmend te te le tė flesh kėtu, ja priti Enesi.
E mori pėr krahu e pasi pershendeti kamarierin doli jashtė tė merrte ndonjė taksi…Nuk kishin asnjė min qe prisnin dhe taksia qendroi pėrpara kembeve.
Si hera e pare qe folen aq hapur Mires i pėlqeu Enesi,ndėrkohė ky i fundit shprehu pak rezerva ne vetvete sepse jeta e saj i dukej pak e shthurur ose me mirė nuk ishte mėsuar te jetoje vete ne atė mėnyrė.
Gjithesesi nuk mund te gjykosh mbi njė person pse nuk na pėlqen njė ves i tij qe ndoshta mund te ndreqet shumė lehtė.
Ndėrkohė qe Enesi mendohej, Mira kishte mbeshtetur koken mbi supin e tij dhe flinte a s'flinte.
Pas disa minutash taksia ndaloi ne vendin e porositur dhe Enesit ju desh te zgjonte Miren, ti jepte parate taksistit dhe ti binte ziles se portes.
Nuk kishin kaluar as 10 sekonda kur porta u hap dhe pas saj u duk miku i babait.
Enesit ju skuq fytyra nga turpi sepse mendoi qe do i flasė diēka, por pėr ēudi nuk i bėri pėrshtypje fare gjendja e se bijes!!! Si duket nuk qe hera e pare qe e shikonte te dehur ne atė fare feje.
Ah, tha me vete kėshtu e ka jeta moderne megjithėse unė dukem si jashtė saj.
Nuk deshi te futet Brenda por miku i babait i tha se nuk ka ndonjė shkak pse te ikesh, fli kėtu , fundja njelloj ėshtė gjumi.
Enesi shikoi nga rruga, dukej se nuk kishte as makina shumė, dhe mendoi te fleje aty, sepse gati po bėhej agim.

Vazhdon......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:43 pm

U fut brenda dhe pa krevatin qe po e priste.
Gati sa nuk po vdiste pėr gjume, por cuditerisht gjumi nuk po e gjente ende rrugėn deri tek sytė e Enesit,nuk e di nga kishte humbur diku ne kujtime, ne dhimbje, brenga e mendime…
Priste e vertitej ne shtrat, por gjumi po vonohej, ku tė kishte humbur valle?Ndoshta Nadia ja kishte marrė? Valle nuk i mjaftonte Nadias gjumi i saj…Ose ndoshta Mira… si ka mundėsi …
U lodh se prituri ne shtrat ndaj mendoi te hape dritaren dhe te shohe tutje dritėn e henes e cila cante perden e mendafshte e depertonte deri ne dhome.
Madje ju duk sikur hena e ftonte te dilte ne dritare, i dukej sikur donte ti jape njė porosi.
Nata ishte e ngrohte dhe e qete.Hena ishte njė shoqe e mrekullueshme pėr ti qare hallet e pėr ti treguar sekretet…
Ndenji kohe te gjatė zgjuar duke soditur yjet dhe hėnėn dhe herė herė fliste me to, ndėrkohė qe roja i nates i flet: Si ėshtė puna? Ste ze gjumi nga vapa e? Ah, foli i shtangur Enesi, pak vape sonte s'po behem dot rehat.
-Roja qeshi me te madhe duke i thėnė: Eh ėshtė vetėm fillimi i te ngrohtit, ku do veje vapa…
Enesi tundi koken.
Befas ndjeu se gjumi i kerkoi ndjesė pėr vonesen dhe mendoi te shtrihet pak.Dy ore dy ore, tha me vete me mirė se te rrish tėrė naten si bufi, aq mė pak qe te nesėrmen kam edhe ruge.
Akrepat e orės ecnin me shpejtesi, sa shpejt iken te dy orėt!
Ndėrkohė Mires i kishte dalė gjumi dhe mezi po priste te ngrihej edhe Enesi.Ndjente se kish nevojė ti thotė diēka.Shpesh herė hapte deren e dhomes ku ai flinte dhe shihte qe Enesi ishte strukur ne njė gume te thelle.
Ora po shenonte afro nėntė dhe Mires nuk ju durua me, hapi deren dhe nisi ti thirre.Enes! Enes! Por ai nuk e degjoi fare kushedi ku fluturonte shpirti i tij ne ato ēaste.
Enes i thirri sėrish dhe me nė fund u degjua zėri i tij i thelle sikur dilte nga fundi i njė pusi pa ujė.
Cte gjeti Enes? Pėr te pire piva unė dhe ndėrkohė u dehe ti, qeshi Mira.
Epo e ke dėgjuar shprehjen ti, ca pine e ca dehen, ja ktheu me te qeshur Enesi.Mira qeshi sėrish ,u afrua pranė tij dhe i kerkoi te falur pėr njė nate me pare qe e kishte tepruar pak ne pije.Ah s'ka gjė jo ja priti Enesi me dhurove komedi falas dhe duhet te te falenderoj.
Mira qeshi sėrish dhe si padashje u afrua ende me afėr tij dhe gati sa nuk ju ngjit pėr trupi.
Filloi ti prekte floket e bardhe dhe befas more zemėr e i flet: Nuk kam pse ta fsheh Enes ndjej qe te dua. Si! U ēudit Enesi?
Nga erdhi kjo dashuri kėshtu, pa pasur njė kohe te majftueshme, pa u njohur… Eh duket dielli qe kur lind ne mėngjes ja preu Mira qe tashmė ju kish skuqur fytyra si njė shege e kuqe nga turpi.
D.m.th. e hodhe topin ne gjysmefushen time kėshtu? I foli Enesi buzegas si gjithnjė… Mira qeshi e zverdhur ne fytyre sepse priste njė reagim prej tij.
Atėherė more zemėr dhe Enesi dhe i flet, nuk kam pse ta fsheh por ndjej qe me pėlqen megjithėse do doja qe te njiheshim ende.
Sigurisht qe do njihemi ja prƃŖt Mira jeta ėshtė e gjatė… E vėrtetė tha Enesi i gezuar qe shpetoi nga emocjonet e njė propozimi, ndėrkohė edhe Mira sa nuk po fluturonte nga gezimi.
Duhet te ngrihem tani kam rrugė pėr te bėrė, i thotė Enesi.
- Ku do shkosh ? Nuk do rrish ca ditė me mua?
- Ah jo, i kam premtuar babait qe do kthehem sot nuk dua ta bėj merak por gjithesesi do kthehem sėrish.
- Sikur tė vij edhe unė me ty?
Enesi heshti, nuk dinte cti thotė vetemse ishte i ndergjegjeshem se po ecnin punėt me hapa gjigande dhe kjo e trembte pak.
- He si mendon tė vij edhe unė me ty dhe kthehemi sėrish kėtej pas nja dy ditesh?
Po mirė i tha Enesi, po si do ja besh me prindėrit?
- prindėrit?
- Po prindėrit them, si do ju thuash?
- Ne fakt nuk e di por do ju tregoj qe duhemi, unė si kam prindėrit fanatike.
Mirė atėherė i tha Enesi unė nuk do ndėrhyjė ne punėt e brendeshme nėse merr leje eja, ne te kundėrt unė nuk rrembej vajza.
Mira qeshi me te madhe sa gumezhiu tėrė shtėpia dhe rendi me vrap te gjeje babane e ti tregoje gjithēka.
Ndėrkohė edhe Enesit me nė fund ju dha rasti te ngrihet e te veshe rrobat i qete.
Rendi Mira dhome me dhome por nuk po shihte aty as nėnėn e as babane! Me vonė ju kujtua se do tė jenė diku ne ndonjė ballkon pėr te pire sebashku kafene dhe vėrtetė ashtu kish qenė.
U afrua pranė tyre dhe i puthi qe te dy.
- Ēfarė halli ke Mira? E pyet e Ema sepse tėrė kėto puthje…
Mira u skuq. Fol drejt e shkoqur kėrkon para i thotė babai?
Ah jo jo, tani edhe para me duhen pak por kisha njė tjetėr kėrkesė pėrpara.
Po he ta degjojme…
Unė dua te shkoj me Enesin te qėndroj nja dy tre ditė atje.
Si? U ēudit Nėna!
Do shkojme ndonjėherė bashke Mira, sepse ka kohe qe se kam vizituar xhavitin edhe dalim njė herė por edhe e shoh , njė rrugė e dy pune.
Por… deshi te thoje diēka Mira.
Ēfarė po? tė thashė… ja prƃŖt sėrish i Ati.
Po unė e dua atė… Ke do se s'po te marr vesh?
Enesin pra.
Ne atė moment te dy prindėrit e saj mbeten si te habitur por ama nuk e fshehen gezimin e tyre i cili ju rridhte nga sytė e fytyra.
Nėse ėshtė puna kėshtu sigurisht qe do ikesh, por ama jo tani do hame drake kėtu e do gezojme me pas do ju dėrgoje shoferi im deri tek porta e Xhavitit.
Mira sa nuk po fluturonte, puthi babane , puthi dhe nėnėn dhe rendi me vrap ti tregoje lajmin Enesit.
Enes… Enes… vraponte sa nuk po i merrej fryma.
Po , briti Enesi ne njė cep endej.
Mora leje Enes, do ikim pasdite qe te dy.
Ah jo pasdite jo, unė do iki tani se nuk dua te bėj merak babane.
Atė ēast u duk ne dere edhe miku i babait qe tashmė i dukej sikur e kish me te aferm se kaq i cili i tha: Do gezojme kėtu ne drake e do ti bėj njė telefonate mikut tim te cilin tashmė do e kem edhe krushk, ndėrkohė qe pasdreke do ju nis me makinen time .
Enesi nuk gjeti ndonjė shkak pėr te kundershtuar dhe deshi nuk deshi pranoi.
Miku mori ne dorė telefonin dhe formoi numrin e Xhavitit i cili e ngriti pak i shqetėsuar.
Si te qetesohej kur nuk kish te birin pranė?
Ndėrkohė sapo njohu zėrin e mikut te tij u shtang i tėri dhe zemra filloi ti rrihte me shumė shpejtesi.
-Mik mė trego ēka ndodhur se me vdiqe.
-asgjė e keqe Xhavit, vetemse doja te te lajmėroj qe Enesi dhe ime bije do tė vijnė pasdite andej, te tjerat ti thonė vete.
-Ah, e kuptova dhe mė vjen vėrtetė mirė pėr kėtė qeshi Xhaviti i cili u gezua pa masė qe me nė fund po realizoheshin planet e tij.
Atė ditė ju dha pushim te tereve ndėrkohė po bėnte pergatitjet pėr te pritur te birin.

Vazhdon ............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:44 pm

Pasi kishin kaluar njė dreke aq te kėndshme, Enesi sebashku me Miren u nisen tek xhaviti i cili mezi i priste.
Rruga ishte pak e gjatė, prandaj Enesi mbeshteti koken ne supin e Mires dhe fjeti pothuaj gjatė gjithė rrugės.
Mira mundohej shpesh herė te flinte por gezimi i madh ja mbante sytė tė hapur dhe e perzinte pushtetin e gjumit.
Pasi kishin kaluar afro 5 ore e ca rrugė Enesit i doli gjumi.Gjumi… ēfarė gjumi mund te flihet ne makine por mbajti sytė te mbyllur.
Befas pėrpara syve te tij u shfaq njė shtepi e vjetėr qe tashmė kish filluar ti bjere edhe catia ne toke pak nga lenia pasdore dhe pak nga dhimbja e madhe dhe vetmia.
Ishte shtėpia e Nadias qe mezi mbahej ne kėmbė, ishte katandisur aq keq…
Eh mendoi me vete Enesi, shumė pak kjo, paska qenė e fortė, sepse me gjithė atė ēfarė perjetoi kohėt e fundit duhet te ishte paluar ne toke.
Ndėrkohė makina kaloi kthesen dhe Enesi nuk e shikonte dot shtepine e vjetėr, ndėrkohė qe shoferi e pyet:
Enes, nga ėshtė shtėpia? Ja ec edhe pak drejt pastaj do kthesh ne kthesen e dytė majtas.Mira mezi po priste te shohe shtepine ku do kalonte pjesen e mbetur te jetės dhe nga ēasti ne ēast priste te ndaloje mercesezi.
Ku ėshtė Enes foli sėrish shoferi?
Dhe pak …drejt e ke…
Mira pa njė shtepi te vjetėr drejt dhe ne fakt mbeti pak e hutuar! Thua te kėtė kėtė shtepi Enesi? Jo jo, s'me besohet… Ndėrkohė makina nuk ndaloi tek ajo shtepi dhe Mira u qetesua sėrish.
Ja tek kthesa e pare sėrish majtas tha Enesi. Sapo degjoi kėtė mira hodhi shikimin drejt shtepise kur c'te shohe, pėrpara syve te saj doli njė keshtjelle madheshtore, O Zot sa e bukur. Kishte njė porte shumė te bukur, njė projekt madheshtor, njė territor te gjerė qe syri nuk mund ti shkonte ne cep…
Pasi pershendeten shoferin i rane ziles se deres dhe nuk doli ta hape atė ndonjė portier por doli vete Xhaviti i cili i perqafoi qe te dy plot me mall dhe me njė dashuri te vėrtetė prinderore.
Urdheroni pas meje briti dhe nisi ti tregoje Mires hyrjen.
Keshtjella kishte mbetur fare bosh, askush nuk ishte aty atė ditė, masje as dhe Hamadi. Pak i habitur Enesi pyet: Baba ku janė kėto njerėz sot? Ju kam dhėnė leje Enes, doja te festojme te qete vetėm ne sepse ka vite qe nuk kam ndjere njė gezim te tillė, te faleminderit bir...
Shumė mirė ke bėrė ja prƃŖt Enesi dhe u fut Brenda ne shtepi.
Unė do bėj njė dush tashmė tha Enesi ndėrkohė ju te dy po tė doni bėni pak muhabet.
Patjetėr tha Xhaviti do bėjmė dy pune ne te njenjten kohe, edhe i tregoj tėrė shtepine Mires por edhe e pyes pėr Mikun tim.
Puhiza e pasdites dridhte perdet e dritareve te dhomes se Enesit, ndekohe qe Mira e Xhaviti ende nuk e kishin kėrkuar shtepine ne ēdo cep.
Enesi kishte mbaruar dushin dhe po priste ne sallonin e madh qe te nisin ne feste ashtu familjare siē i pelqente atij pa shumė zhurme e rremuje.
Ndėrkohė erdhen dhe ato te dy ne sallonin e pritjes qe ishte vėrtetė madheshtor.
Enes kjo ėshtė njė shtepi shumė e bukur, flet me gjysmė zėri Mira, shpresoj qe edhe qyteti te jetė po kaq i bukur.
Edhe qytetin do ta shohėsh nesėr Mira, tėrė ditėn kėtė pune do kemi i premtoi Enesi.
Flm tha Mira dhe rendi ti ndihmoje Xhavitit te sillte ne tryeze tėrė gjėrat qe kishte blere pėr gosti.
Pas tyre shkoi edhe Enesi dhe moren sebashku tėrė gjėrat e nevojshme pėr festen.
Atė nate festuan gjatė,ndezen fishekzjarre, ishte vėrtetė njė mbrėmje magjike, ashtu siē i kishte perlqyer vėrtetė Enesit, pa njerėz tė huaj, pa sherbyes e kamariere.

Vazhdon.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:44 pm

Ditėt kalonin si lume, sa shpejt qe iken te dy javet...Tashme Nadia kishte ndėrmend te kthehej ne shtepine e saj e te shikonte nėse ėshtė kthyer apo jo Enesi.Diēka ja brente zemren, ndoshta frika e asaj nate te tmerrshme, kishte frikė…
Ishte mėngjes dhe Nadia u ul pėrballė plakur mjekerthijur pėr ta falenderuar dhe me njė ze te dridhur i thotė: me fal por tamam sot u mbushen dy javet e pritjes mendoj se tani Enesi do jetė kthyer, ndaj dhe mė duhet te kthehem atje... Sapo mbaroi kėto fjale njė lot i pershkoi faqen rrumbullake dhe i pikoi ne dysheme. I erdhi keq pėr plakun… Ndėrkohė edhe atij i rrodhen lote sepse ndarja gjithmonė ėshtė e rėndė por ama kjo ndarje njė ditė duhet tė ndodhė tha me vete.
Me nė fund i moshuari mblodhi veten dhe nisi ti flasė: Degjo moj bije, sigurisht qe ti duhet te ikesh njė ditė prej kėtu, por ama jo kėshtu sepse mua do me mbetet merak pėr tėrė jetėn…nuk jam i sigurtė qe ti sapo te kthehesh ne shtepi do takosh njeriun qe do, mundet qe…
Ēfarė tha Nadia e shqetėsuar?
Mundet qe ne shtepizen tėnde te te prese edhe hija e keqe e asaj nate te ftohte me shi qe te detyroi tė vish deri kėtu.
Nadias ju shtua edhe me shumė frika, sepse atė frikė kishte dhe vete, mirėpo dashuria shpesh herė e mposht friken dhe i pėrgjigjet:
Nuk e kupton qe nuk kam tjetėr rrugė?
Sigurisht qe kemi i pėrgjigjet plaku, kjo ēėshtje tashmė nuk ėshtė vetėm e jotja por ėshtė ēėshtja jonė e perbashket.
-C'do tė thuash me ēėshtje te perbashket?
-Tė tė mos e zgjasim, do vete unė ta takoj kėtė Enesin, mua nuk me gjen asgjė.Edhe sikur te me gjeje atė dua…Nadia heshti!
Plaku sėrish foli: Po sikur te vete unė e ta takoj kėtė Enesin?
Ti them se je kėtu, dhe ai te tė vijė e te marrė vete.Nuk ėshtė keq ja preu Nadia kėsaj herė, por ti nuk mund ta gjesh dot shtepine e tyre, ti je i verber, dhe e puthi fort ne ballė.
-Do te pyes moj bije, nėse Zoti me mori shikimin mė ka dhėnė gojen me te cilėn do kerkoj ndihmė, pastaj ka njerėz qe do me ndihmojne derisa te vete e ta takoj.
Mirė buzeqeshi Nadia, dhe e puthi sėrish fort ne ballė te moshuarin, nga sytė e te cilit rrodhen lot pėr te dytėn herė.
Ashtu u be, plaku vuri ne kokė kesulen e bardhe si bore qe e kishte lare dora e Nadias dhe u nis te bėnte edhe kėtė sacrifice pėr vajzen qe i kishte rikthyer edhe njė herė gezimin e humbur pėr vite te tera.
Here ecte e herė pushonte, herė rrezohej e herė ngrihej, por nuk deshi te dorezohej, ndaj kur ndjente qe kishte ndokend afėr i lutej ta ndihmonte.
Pas shumė kohėsh e mundimesh arriti te gjente keshtjellen e madhe dritaret e se cilės ishin te veshura ne argjend.
Pėr te fundit herė e ndihmoi njė grua rreth te dyzetave e cila i tha: Ja xhaje ėshtė ajo shtėpia pėrballė, vetėm ec drejt nja 200 metra. Tė faleminderit moj bije falenderoi plaku.Ai u ul ne njė qoshe rrugė te marrė pak veten nga lodhja dhe me pas te hynte sa me i qete e tė fliste me Enesin.
Ndėrkohė ne shtepine e Xhavitit tashmė ishin kthyer te tėrė dhe Enesi sapo ishte bėrė gati te dalė me te fejuaren e tij ne qytet ashtu siē i pati premtuar njė nate me pare.doli ne oborr ndezi makinen dhe po priste ti vijė Mira.
Ne fakt po i sosej durimi dhe e thirri disa herė, Mira dil…
Ja enes erdha… kalonin dy min dhe i thirrte sėrish… eh tha me vete kur te bėhen gati gratė duhet te shtiesh me top se ėshtė njė arritje e madhe.
Me nė fund ja ku doli edhe Mira e pispillosur dhe parfumosur dhe u ul perbri Enesit ne makine.
Nga do tė te shetis i thotė Enesi?
-Kėtė se di unė, ti je nga ky qytet.
Enesi nuk foli por i dha gaz makines dhe perpak sa nuk shtypi njė njeri qe ishte ulur ne cep te rrugės.
Frenoi si i terbuar dha doli ti flasė, por c'te shohe, shikon njė njeri te moshuar qe i kish humbur shikimi.
Oh, sa keq qe i erdhi, e mori pėr dorė dhe e shpuri ne cepin tjetėr te rrugės, duke e pyetur: Xhaxha, ku je nisur tė shkosh?
Eh mor bir ja kthene plaku, po kerkoj shtepine e Xhavitit ėshtė njė tregtar kėtu ne kėtė qytet, me thanė se ėshtė kėtu fare pranė:
Ah ke te drejtė ju pergjigj Enesi, ėshtė vėrtetė shumė afėr…Ja se te shpie unė deri tek porta
-Tė faleminderit more bir....
- Asgje xhaxha, e kam pėr detyrė, por nuk me the ne ke ndonjė pune me te?
-Sigurisht qe hallet me kanė ngritur bir, sepse unė nuk jam ne gjendje te shetis kėshtu i vetėm…
Enesi ndjeu njė keqardhje te madhe pėr te dhe njė prerje ne zemėr, i ra ziles se portes dhe urdhėroi rojen ta shpjere plakun deri sipėr, ndėrkohė pak si fshehtas i futi ne xhep njė grusht te hollash.
Tė faleminderit more bir se me ndihmove tha plaku dhe shtrengoi rojen pėr dorė pėr tu ngjitur sipėr ne kulle.
Ndekohe Enesi rendi pėr ne makine ku e priste Mira e cila siē dukej ishte mėrzitur.
Ende pa arritur mirė i thotė: Enes, na vonove kėtu ne diell…
- Epo kėshtu ėshtė kjo pune njė herė me prite ti mua njė herė te pres unė ty, nėse ti vonohesh pėr bojatisje e pispillosje unė kam njė arsye tjetėr me madhore…
- Po po, madhore… psheretiu Mira.
Enesi heshti sėrish, hipi ne makine dhe u nis qetesisht.
Roja dhe plaku tashmė ishin ngjitur deri ne te katertin kat, dhe ja salloni i pritjes…
Zoteri, dikush do tė tė flasė i thotė roja…
-Pse nuk me lajmerove qe me pare po ma sjell kėtu?
-Ah, yt bir me urdhėroi.
Nėse ėshtė ashtu fute Brenda tha xhaviti,ndėrkohė bashke me te ndodhej edhe Hamadi.
Ulu xhaxha, qetesohu dhe na trego ce mirė te ka sjelle deri kėtu?
Tė flm i thotė plaku, por dua tė flas vetėm pėr vetėm me djelin tėnd Enesin, ai mė ka sjelle deri kėtu.
Xhaviti u habit!!! D.m.th. unė nuk duhet te jem kėtu?
E mira ashtu do ishte te me lije tė flas vetėm me te.
Atėherė unė po dal, ndėrkohė qe ju flisni te qete dhe i bėri shenjė Hamadit te shtirej sikur ėshtė Enesi.
-Urdhero xhaxha, tani jemi vetėm pėr vetėm foli Hamadi.
Enes more bir, kam dėgjuar pėr ty, pėr shpirtin e karakterin tėnd pėr udhetimin tėnd, kam dėgjuar shumė…
Hamadi u habit dhe pa drejt e ne sy xhavitin i cili as qe e kish marrė mundimin te dalė nga dhoma.Xhaviti u habit edhe me shumė dhe i bėri shenjė hamadit qe te ta nxiste tė flasė.
-Ke dėgjuar xhaxha?
-Po kam dėgjuar dhe sigurisht vetėm te mira.
Flm po tjetėr ēfarė ke dėgjuar?
Kam dėgjuar se do njė vajzė shumė, Nadia quhet dhe ėshtė miresia vete. Ajo ėshtė detyruar te braktise qytetin e terrorizuar, por ama ende te do dhe te pret, ndaj jam unė sot kėtu..
Si.., habitet edhe me shumė Hamadi!!
-Ku ėshtė ajo tani? Ajo ėshtė ne shtepine time, dhe i tregoi edhe emrin e fshatit.
Xhaviti u terbua fare sepse sapo kish vėnė pak punėt ne vijė me te birin dhe ja…brofi ne kėmbė i nxehur dhe nga vrulli i madh perplasi edhe njė gote pertoke.
Tradheti tha plaku, sikur do flisnim vetėm pėr vetėm?
Gjithesesi ai ėshtė babai im tha Hamadi e do e merrte vesh, mos tani ose me vonė.
Dhe tė dish diēka qe unė atė Nadian tėnde, as qe e kam dashur ndojehere,as qe e dua tani ,e as qe do ta dua ne tė ardhmėn.Prandaj thuaji tė mos lepihet kot e as mos te prese sepse unė nuk kam nevojė pėr njė ish kooperativiste dhe njė grua te pashkolluar si ajo. Tashme jam burrė i martuar qe prej njė jave.
Si… o Zot u drodh plaku. Si s'ke turp ti thuash kėto fjale foli plaku plotėsisht i zhgenjyer.
Megjithatė duhet tė dish Enes se ēdo gjė do tė te kompesohet me te njenjten monedhe, ashtu siē luajte ti me ndjenjat e dashurinė e njė vajzė ashtu do tė luaje dikush tjetėr, me ty, me motren tėnde, ose me vajzen tėnde. E vėrteta ėshtė e vėrtetė dhe haku ėshtė hak.
Plaku i inatosur ngre duart lart qiellit dhe lutet: O Zot ti je deshmitar i gjithckaje, O Zot Ti shikon e degjon ēdo gjė, Ti je ai qe i jep hakun secilit…
Xhaviti ishte teresisht ateist por sėrish u drodh nga frika kur degjoi lutjet e plakut, pasi ndenji pak i hutuar, bertiti; Nxirreni jashtė kėtė llafazan matuf.
Ndėrkohė Hamadi e shtyu plakun me sa fuqi pati dhe e perplasi pas deres.
Plaku renkoi por jo shumė gjatė sepse erdhen dy roje dhe e moren nga krahet pėr ta percjelle jashtė mureve rrethues te keshtjelles.
Xhaviti i inatosur ndėrkohė, nisi ti bertase Hamadit: Po ti more i hutuar, more i humbur, more sylesh…ēfarė na bėrė kėshtu?
-Mė fal zoteri por nuk me kishte vajtur mendja qe te kish shkuar kaq larg ne njė nate te erret dhe e vetme... Megjithatė ja gjejmė hallin edhe kėsaj pune nuk ja vlen te shqetesohesh pėr gjėra te vogla, ja po shkoj unė atje pėrpara se te arrije plaku dhe …
Xhaviti u mendua pak dhe pastaj foli me njė ton me te qete: Lere fare Hamad, me ato fjale qe i thame sot plakut mendoj se Nadias as qe do i veje ndėrmend ta kujtoje me Enesin e jo te kthehet sėrish...
Hamadi buzeqeshi.
-Ashtu ėshtė zoteri, them ta lemė te jetoje ne atė fshat qe pėrshtatet me te.
Me pas qeshen qe te dy dhe pėrplasen gotat e shampanjes me njėri-tjetrin pėr te festuar suksesin qe korren ne betejen me plakun.

Vazhdon............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:44 pm

Ishte afro mesdite, rrezet e diellit binin pingul mbi siperfaqen e tokes, ndėrkohė plaku ishte veshur edhe pak trashe…
Gati sa nuk po I merej fryma pak nga mosha, pak nga vapa e pak nga zhgenjimi qe pesoi me Enesin.
I vinte keq pėr Nadian, ishte me te vėrtetė njė njeri me shpirt tė madh por si dihet fatit, nuk i dihet asnjėherė caktimit dhe sporvimit qe u bėn Zoti njerėzve te mirė mbi toke.
Ndjehej shumė mirė kur u nis pėr rrugė, por befas nuk gjente force ende te kthehej ndaj mendoi te ulej diku e te clodhej pak.Degjoi njė zhurme aty pranė, ishin disa vajza te vogla qe po luanin dhe ju lut ta dergonin ne ndonjė vend ku te ulej pak.
-Ja aty te stoli, foli njera dhe e derguan te ulej pak…
shpesh herė deshi te ngrihej, por diēka e terhiqte nga rrobat, ndoshta mosha pak, ndoshta e terhiqte lodhja, ndoshta keqardhja pėr ēfarė ndodhi e ndoshta...
Megjithatė ishte I sinqertė qe duhet te ngrihej mori force dhe brofi ne kėmbė.
Befas u shfaq pranė tij njė djalosh i cili i foli: Xhaje, mos ke nevojė pėr ndihmė?
-Ne fakt kam nevojė more bir, dua te me dėrgosh ne stacjonin autobuzeve nėse ke kohe dhe dėshirė.
- Sigurisht qe kam, p[astaj jemi fare pranė tij, Ja priti djaloshi.
Ndėrkohė ora po shenonte afro dy pasdite ,hija ishte sterzgjatur e lajmeronte se ditės ju shkurtuan kembet.
Nadia kishte pėrgatitur njė dreke madheshtore por nuk ishte ulur te haje…
Kish pėrgatitur ushqim me shumė nga zakonisht, ndoshta priste tė vijė edhe dikush tjetėr pėrveē te moshuarit.
Shpesh herė e drejtonte shikimin tek rruga por nuk shihte asgjė.
Njė frikė e perfshiu zemren e saj, shumė gjėra I vinin nėpėr mendje, ndoshta do jetė sėmurė rrugės, ndoshta se ka gjetur dot shtepine, ndoshta nuk ka takuar Enesin…
Eh sa mendonte por pėr diēka qortonte veten, pse nuk vajti me te…
Mendoi te haje diēka por oreksi tashmė i ishte arratisur.
S'ditė dhe nuk kish c'te beje pėrveēse te priste aty e ulur me shikimin nga rruga.
Kaloi njė cope herė e mirė ndėrkohė ne kthese u duk autobuzi, rendi me vrap ne rrugė dhe e pa plakun qe zbriti prej tij.
U pre ne shpirt por te paktėn u sigurua qe nuk e kishte gjetur asgjė.
Rendi me vrap drejt tij dhe e shterngoi fort ne qafe, edhe ai e puthi net e dyja faqet por nuk I foli asnjė fjale derisa arriten dorė pėr dorė deri ne oborrin e shtepise.
Pasi ishin future brenda oborrit te rrethuar me gardh te drunjte, Nadias nuk ju durua me dhe pyeti: Tregome, e gjete shtepine? Po moj bije e gjeta po me mirė tė mos e kisha gjetur…
-ēfarė ndodhi? Ende nuk ishte kthyer Enesi?
- Ishte kthyer po me mirė tė mos ishte kthyer fare…
Nadia u habit shumė nga kjo pergjigjie disi e pakuptimte! Dhe sėrish e pyeti: Tregome ēfarė ndodhi atėherė atėherė nuk e takove?
- E takova moj bije e takova, por me mirė tė mos e kisha takuar fare, e falenderoj Zotin qe me bėri te verber e nuk me la te shihja fytyren e tij te zeze e mekatare…
- C'po flet kėshtu? Ēfarė te tha? Shpjegome te lutem.
- Enesi moj bije ishte I fejuar, ka luajtur tėrė kohės dhe as qe do t'ja dije me pėr ty.Shpirti I tij ishte kopje e dytė e shpirtit te Xhavitit ndoshta Xhaviti mund te jetė edhe me fisnik.Nga ferra cel trėndafili por ama edhe gjembat, qe si duket kėtė herė e kanė vrarė trendafilin.Enesi qe te dukej trėndafil nuk ėshtė gjė tjetėr pėrveēse njė gjemb ferre, por mos u bėj merak dikush do e marrė edhe hakun tėnd.
- Tė lutem, c'po me thua kėshtu, foli Nadia dhe zemra ju drodh nga dhimbja por edhe nga zhgenjimi i madh.
Si ka mundėsi pyeste vetveten? Nuk e kishte paramenduar kurrė Enesin te tillė!
Ndėrkohė ishin futur brenda shtepizes se vjetėr, ku priste tryeza e shtruar, por ama as njeri e as tjetri nuk u qasen pranė saj, askush kishte as oreks e as dėshirė pėr te ngrėnė.

Vazhdon................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:45 pm

Ditėt ecnin shumė shpejt pėr Enesin e Miren, ndėrkohė qe Nadian e kishte pershtjelle zhgenjimi e merzia.
Edhe plaku ndjehej shumė i tronditur, por ē'tė bėnte…
Shpesh herė e keshillonte Nadian te qetesohej, te mendonte pėr tė ardhmėn e saj e tė mos i dorezohej fatit ne kėtė formė te pakuptimte.
Nadias shpesh herė i shkonte ndėrmend te abortoje femijen por sėrish pendohej, nuk mund ta bėnte dot kėtė.
Ndėrkohė ditet tek Nadia encin plot merzi e dhimbje, kishte humbur ēdo shprese gezimi, aq mė pak qe po vinte koha e lindjes…
Shpesh mendonte, kush do kujdesej pėr te?Po pėr femijen qe do linde?
Si do i thonte kur femija ta pyese pėr emrin e babait?O Zot sa pozite e vėshtirė…
Ndėrkohė Enesi nga ana tjetėr e kujtonte gjithmonė Nadian, por ama tek e fundit u pajtua me fatin…
Mira ndjehej mjaft e lumtur qe ndodhej me te, madje nuk donte ti ndahej asnjė ēast.
Dy ditė qėndronte me prindėrit e saj dhe 5 te tjerat tek Enesi.
Edhe Xhaviti ishte mjaft i gezuar sepse me nė fund gjithēka u fut ne udhėn e parashikuar qe kohe me pare.
Javet kalonin fluturimthi dhe ndoshta nuk ėshtė keq sikur te benim ne dreke fejese mendoi Xhaviti. Nuk u ngut te marrė vendim arbitrar por vendosi te konsultoje te birin.
Njė mėngjes Xhaviti shikon qe i biri ėshtė ngritur pak me herėt se zakonisht dhe gjeti tamam rastin ti flasė pėr ēėshtjen.
-Enes, degjo more bir, u be afro dy muaj qe njiheni me Miren dhe nuk do qe keq sikur te benim njė ceremoni fejese ku te ftonim qindra njerėz , nuk na kushton e as na pakeson gjė kjo.
Po ti cmendim ke?
-ē'tė te them, ne fakt nuk me pėlqejnė kėto grumbullimet masive, por nėse duhet patjetėr, unė them ta lemė pėr ditėn e dasmes.Pse te lodhemi dy herė, feste fejese e feste martese…
-Nuk e ke dhe keq more bir, por jemi njerėz me fryme, dhe kushedi ne e arijme dasmen…
Enesi foli sėrish; Po ti as 58-te nuk i ke ende, pse te ka kapur frika kėshtu?Dhe tek e fundit nuk do rrimė 10 vjet te fejuar.
-Nėse nuk do ti s'kam ē'tė bėj, se tek e fundit unė pėr ty e kam…
- E di baba e di, foli Enesi dhe e perqafoi fort.
ēfarė plani ke sot? Mos do tė ikesh tek Mira?
-Ne fakt po foli Enesi, kam tre ditė qe se kam pare.
Xhaviti qeshi me te madhe dhe me pas i foli me merak prej prindi :
E di qe te kam merak kėshtu te udhetosh tre herė ne jave e te torturohesh?
Nėse do vazhdoni kėshtu do me detyrosh qe ta pershpejtoj martesen tuaj.
Enese uli koken pak i turperuar dhe doli nga dhoma si me lezet.
Ndėrkohė qe Xhaviti filloi te pije i qete kafen e mengjesit, degjoi zėrin e te birit tek pershendeti portierin dhe tha me vete: Ah rini rini…kur do tė na kthehesh sėrish…
Ne atė moment ju kujtua rinia e tij plot bukuri dhe pėr njė moment u zhyt thelle ne te shkuaren e tij, derisa e nxorri prej kėsaj thellesie besniku i tij Hamadi, i cili e pershendeti dhe i uroi njė ditė te bukur.
-Zoteri nga shkoi Enesi kėshtu?
-Dihet Hamad nuk ėshtė e nevojshme te pyesesh shumė…
Se di pse ka ndryshuar ai djalė, qe kur ka dalė nga fakulteti, mė flet nėn ze dhe nuk gaboj nėse them se yt bir me urren, u ankua Hamadi.
Xhaviti pasi thithi edhe pikėn e fundit te kafese ne filxhan buzeqeshi dhe i foli.
Hamad, mos ėshtė vetėm im bir ai qe te urren? Dhe mua po tė mos i kisha bėrė koken njelloj do me urrente.Dhe tek e fundit nuk kemi lėnė gjė pa bėrė mbi kėtė toke…
Kemi bėrė shumė te keqija Hamad dhe nuk duhet te presim tjetėr…
Hamadi u ēudit nga kjo kthese 180 grade e Zoteriut te tij dhe i habitur pyeti:Mirė qe ndonjė njeri do me urreje sepse i kam bėrė keq, po Enesit ēfarė te keqje i kam bėrė?
-Ndonjė njeri the? Foli Xhaviti.
-Po pra ndonjė qe mund ti kemi beret e liga.
Xhaviti qeshi me te madhe dhe i tha qe kjo ndonjėri nuk vlen pėr ty sepse nuk ke lėnė njeri pa trazuar.Madje edhe Enesin e ke trazuar me urdhėrin tim, s'te kujtohet ajo fshatarja?
-Mė kujtohet zoteri psheretiu Hamadi, por Enesi nuk di asgjė pėr kėtė ndodhi e nuk ka pėrse te me urreje.
-Hamad, tim bir nuk kam dashur kurrė ta bėj si veten e as si ty, kam dashur te jetė ky qe ėshtė, i mirė e i dashur dhe ja kam arritur.
Nėse ai nuk e di ēfarė i punuam, kjo nuk do tė thotė se nuk ka dijeni pėr asgjė nga punėt qe bėjmė…Mos harro qe Enesi ėshtė shumė inteligjent.
-E di kėtė zoteri, edhe ne fakultet ka qenė studenti me i mirė i brezit te tij.
Diēka me mundon, vazhdoi tė flasė Hamadi i shqetėsuar.
-ēfarė Hamad u habit Xhaviti?
Po ja, kam frikė se do bėhet e gjallė ajo fshatarka kėtej sėrish dhe do na prishe gjithēka…
-Cmund te beje i foli Xhaviti gjysmė i qeshur.
-Po ja vjen ndonjė ditė e gjen Enesin ne shtepi dhe merr fund fejesa dhe ne me pas…
-Hemmm mermeriti nėn vete Xhaviti.
Atėherė ēfarė mund te bėjmė pėr ta parandaluar kėtė rrezik te mundshem?
-Ka shumė rrugė zoteri, p.sh. me e lehta ėshtė te bėj njė xhiro unė andej nga fshati dhe ta heq qafe.
- Hamad, nuk u ngope me kėto barbarizma? Nuk ke ndonjė zgjidhje me te mirė?
-Kam zoteri edhe te tjera zgjidhje por se di ne janė me te mira.
-Po he…
Sikur ta grabisim atė, e ta mbajmė ne ndonjė vend ku te jemi jashtė rreziku…
-Hamad, te kėrkova zgjidhje me te mira, jo barbarizma, u mėrzit Xhaviti.
-Po mirė sikur, tė shkojmė ne atė fshat , ta takojme, me pas ti ofrojme njė bilete dhe njė shumė te madhe parash me kusht qe te largohet jashtė vendit.
-Hamad te kėrkova zgjidhje te mira tė thashė e jo zgjidhje kaq te kushtueshme.E di sa para duhet te paguaj pėr kėtė zgjidhje qe me ofron?
-E di Zoteri por ama zgjidhje pa para siē e do zoterote nuk ka, keq kėshtu e keq ashtu…
-Ha ha ha… qeshi me te madhe Xhaviti.
Ka more si nuk paska, ja p.sh. unė kam njė zgjidhje me te mirė dhe gati pa asnjė shpenzim.
-Po he na e thuaj mbeti i habitur Hamadi.
Po ja fare e thjeshtė more [pėrmirėsoje fjalorin!], unė ka afro dy jave qe kam marrė pėrsipėr te ndertoj tre rrugė dhe dy lagje ne njė qytet ne zonat e jugut, ndėrkohė qe kam edhe njė djalė shumė te mirė qe ėshtė njokohesisht Inxhinier shumė i zoti.
Mendoj qe kėtė herė komplet projektet tja le ne dorė tim biri,ndekohe ai do tė drejtoje e menaxhoje gjithēka.
Meqenėse do duhet te rrije kohe te gjatė andej dhe do tė jetė i zėnė me pune, Enesi nuk do tė kėtė kohe tė vijė shpesh as kėtu e as tek e fejuara, e kėshtu do tė bindet te martohet shpejt dhe te jetoje disa kohe andej sa te mbaroje koplet gjėrat e sipermarra.
Kėshtu edhe nėse ajo fshatarka do tė bėhet e gjallė kėtej, nuk do tė gjeje asnjėri tjetėr pėrveē nesh.
-Zoteri shumė ide e mirė, por ama Enesi pėr pune njė viti ndoshta i mbaron kėto projekte qe thua zoterote dhe nėse ajo vjen me pas?
-Xhaviti qeshi por kėtė herė me njė ze me tė madh, dhe i tha:
Degjo more trap degjo, nėse martohet Enesi kur te kthehet, kthehet vet i tretė dhe ajo pas njė viti as qe do marrė mundimin tė vijė me kėtej.Lere me pas kur te shohe qe Enesi ėshtė me grua e me fėmijė.
-Vertete shumė ide e mirė Zoteri por ama nuk e din e do tė arrish tė bindesh Enesin te martohet.
-Nuk ka nevojė ta bind unė, do ta bindin rrethanat Hamad.
Tė shpresojmė tė ndodhė kėshtu siē e mendove, fundja edhe unė jam lodhur me kėto vepra njera me kafsherore se tjetra.
Hamad, me fal tani pork am njė takim me njė mikun tim dhe duhet te dal.
Mirė zoteri se dhe unė ne fakt erdha te te kerkoj leje sot sepse kam njė problem te vogėl i foli Hamadi.
-Ah, nuk ka problem jo, fundja ka ditė qe ka filluar te te rjedhin mendte dhe vetėm probleme na siell ne shtepi qeshi Xhaviti duke perpasur deren.
-Hamadit nuk i erdhi mirė kjo fjale por ama te paktėn i dha leje te shikonte punėn e tij.

Vazhdon..............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:46 pm

Ishte mėngjes. Xhaviti siē do mėngjes po pinte kafen turke qe tashmė i kishte mbetur zakon.
Enesin kish tre ditė qe nuk e kishte pare dhe ne fakt e kishte marrė malli.
Nuk dinte ē'tė bėnte por mori telefonin dhe formoi numrin e krushkut te tij.
Pasi cingeroi njė herė ose dy zilja u degjua zėri i mikut si gjysmė i pergjumur: Alo…
He more tani ngrihesh ti, i foli Xhaviti dhe i keputi njė te qeshur ne receptor.
-Xhavit ti je mo? Unė mo jam unė, s'mė njohe kėshtu?
-Jo te njoha por s'mė vajti mendja qe te me telefonoje kaq herėt ne mėngjes, ndoshta ke ndonjė hall?
-Hall thotė… Kam hall madje edhe tė madh mor mik.
-Po he na e thuaj, ndoshta te ndihmojme.
-As nuk ka dyshim qe do me ndohmosh, ja preu xhaviti.
-Po he pra thuaje…
-Mik e kam fjalėn pėr tim bir, u be tre ditė andej me mori malli pėr te.
-Miku qeshi fort ne tel dhe duke qeshur i tha: Xhavit nuk e ke dėgjuar atė fjalėn ti qe kur e fejon djalin e ke shitur?
- E kam dėgjuar more e kam dėgjuar, por ama kjo nuk vlen pėr tim bir, ai nuk shitet e as nuk blehet kurrė.
Miku psheretiu si me mospajtim, derkohe i bėri njė ze Enesit qe tė fliste me babane.
-Alo , Enesi jam.
- Po nga ke humbur more bir se u bėtė pėr mall.
-Po ne fakt, ke te drejtė e teprova ca kėtė herė.
-S'ka gjė jo, nuk e ke tepruar por mua me duhesh nesėr patjetėr sepse dua te te komunikoj diēka shumė te rėndėsishme.
-Mirė atėherė po nisem qe sot sebashku me Miren.
Nėse ke qejf mund te qendroni edhe sot, por ama nesėr ne dreke duhet tė jesh kėtu patjetėr.
-Dakort baba, tha Enesi dhe pasi e pershendeti uli poshtėė receptorin.
-Enes, si ėshtė puna, u degjua zėri i Mires andej nga fundi i korridorit.
Asgje Mira, ishte babai im duhet te jem nesėr ne dreke patjetėr tek ai se di ēfarė problemi do kėtė.
-Ashtu? Epo mirė se ka kohe deri nesėr ne dreke ja preu Mira me te qeshur duke e ftuar te pije edhe ai njė kafe me prindėrit e saj.
-Ja erdha erdha, briti Enesi.

Vazhdon...........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:46 pm

Enes, u degjua nga lart zėri i Mires.
- Ja erdha erdha.
- Po tė duash mos hajde por do e pish kafene te ftohte pastaj.
Erdha pra, ja priti Enesi, sepse njė kafe te bėn mirė para udhetimit, e ngrohte qoftė apo e ftohte
-Pse nuk qėndron edhe sot Enes?
-Jo jo, s'munden, jo thjeshtė pse kam tre ditė porse ndjej qe me prƃŖt diēka e rėndėsishme tek shtėpia.
Mira u shqetesua pak dhe disa herė ngulmoi te shkoje me te por Enesi kishte vendosur te udhetoje i vetėm kėsaj herė.
Pasi piu kafene dhe njė gote te madhe me ujė kerkoi leje te niset, ndėrkohė qe vjehrrit ju kujtuan fjalėt e mikut te tij ne telefon kur i tha qe im bir zor se shitet e blehet.
Enes, nuk te tha gjė babai pse te donte, pyeti nėna e Mires kureshtare?
Jo jo, nuk di asgjė pėrse me do, por meqė me do nesėr nuk mendoj se ka ndodhur ndonjė gjė e keqe.
Shpresojmė te jetė ashtu folen burrė e grua ne njė goje dhe e keshilluan te nisej sa me shpejt qe te arrinte autobuzin e mengjesit.
Enesi pa orėn dhe vuri re se ka vetėm 8 min nga nisja e autobuzit, ndėrkohė qe stacjoni ishte pak larg.
-Enes, nuk arrin dot kėshtu por dalė se do tė te dergoj ne stacjon me makinen time.
Nuk e bėri te gjatė por urdhėroi shoferin e tij qe ta dėrgoje ne stacjon e te kthehej sa me pare sepse do e shpiente diku pėr njė pune zyrtare.
Autobuzi ishte gati ne nisje dhe Enesi pasi pershendeti shoferin u largua me shpejtesi… Kush priste autobuzin e drekes…
Mezi gjeti njė vend bosh diku nga fundi me njė grua te moshuar por tek e fundit njelloj ishte vendi.
U ul dhe tėrė rrugės mendonte: pėrse do tė me kėtė kėrkuar babai valle?
Pa arritur mirė dreka, autobuzi kishte pershkuar rrugėn e gjatė dhe Enesi u gjend njė ditė para afatit ne shtepine e tij.
Sapo hyri brenda portes rendi te takonte babane pak i shqetėsuar dhe shumė kurioz.
Trokiti ne dere dhe nuk priti ti jepte njeri leje por e hapi deren me vrull.
Xhaviti u habit kur e pa por edhe u gezua me prezencen e tij, e kishte te vetmin djalė.
-Baba si fillim mė thuaj qe punėt janė mirė, foli tėrė ankth Enesi.
-Oh te kam shqetėsuar me duket Enes, por ama po tė them se tė gjitha punėt janė mirė, por do ti bėjmė edhe me mirė.Qe te hyj e ne teme po tė tregoj pėr zhvillimet e reja.
Ka disa ditė qe me lajmeruan se kemi fituar njė tender pėr ndėrtimin e njė blloku pallatesh ne njė qytet Jugor dhe kam menduar tė shkosh ti e tė merresh me menaxhimin e gjithckaje. Si thua?
-Ide e mirė baba por…
Diēka deshi te thotė Enesi por Xhaviti e nderpreu.
Enes e di qe do e kesh te vėshtirė te qendrosh larg te dashures tėnde por kam menduar te shkoni qe te dy, jetoni disa muaj andej pse jo edhe te martuar.
-Ne fakt kėtė doja te thoja edhe unė baba, sepse njė herė qe u largova dhe lashe Nadian ndodhi gjema, nuk dua te me pėrsėritet sėrish diēka e tillė.
E di bir, foli gjoja me keqardhje Xhaviti.
-Kur duhet te largohem andej foli sėrish Enesi?
Pėr njė jave duhet te fillojnė punimet sipas marrveshjes.
Megjithatė kemi kohe te bėjmė njė dasme te madhe qe ta marrė vesh tėrė qyteti.
-Eh, ne fakt sme pėlqen fare dasma, me mirė te bėjmė diēka familjare dhe te mbarojme pune.
Po pse more Enes? U habit Xhaviti!
Se di por me pėlqejnė gjėrat e thjeshta e pa shumė rremuje.
Epo mirė atėherė, po i telefonoj krushkut e po i tregoj gjithēka, nuk besoj te na pengoje.
-Ah, jo more jo askush nuk do prishe pune, buzeqeshi Enesi.
-Enes ti pusho pak se te ka lodhur rruga, ndėrkohė unė po bėj telefonaten siē te fola, dhe nėse do jenė edhe ato dakort kjo pune merr fund brenda dy ditesh.
-Mirė baba se edhe koka po me hapet nga dhimbja.
Kishin kaluar afro dy ore kur ra dera e dhomes se gjumit, dhe menjehere pas trokitjes se dytė u pa te hynte Xhaviti.
-He more gjumash ke vendosur ta ngrysesh ne gjume sot?
Oh paskam fjetur pak shumė, u turperua Enesi.
S'ka gjė jo, mirė bėrė, por erdha te them se fola me krushkun dhe ato janė te tėrė dakort pėr ēfarė folėm.
Nuk mbetet tjetėr vetemse te caktoni datėn ti e Mira, pėr te bėrė njė darke te vogėl meqenėse as dasme nuk doni.
Enesi qeshi dhe pak i ndrojtur foli: Eh, se mos te zgjat jetėn dasma vetėm rremuje do sielle…
Ndoshta ke te drejtė por ceshte e vėrteta unė kisha qejf te benim njė dasme te madhe por megjithatė e lemė sikur do ti e jo si te dua unė, ja preu Xhaviti qe me pas e puthi te birin ne te dyja faqet.
Enesit nuk ju durua me shumė por rėndė drejt telefonit qe tė fliste me Miren, dhe pasi ra dy herė zilja o degjua zėri :Alo….
Alo- Enesi jam.
-Ah Enes ti qenke ja se po i flas Mires, foli ndoshta nėna e saj.
Alo, u degjua se fundmi zėri i Mires, duke ju marrė fryma ndoshta nga vrapi.
-Mira besoj se e ke te qartė sesi janė punėt foli i pari Enesi.
-Po Enes i di punėt dhe pashė te udhes qe te pershpejtohen punėt…Po ti cmendon?
-Tani, te them te drejtėn ėshtė pak e nxituar por ama nuk kam zgjidhje me te mirė se kjo, dhe kur nuk ke zgjidhje me te mirė do pranosh zgjidhjen e perkoheshme ose te mjaftueshme…Atėherė Mira kur po e lemė te bėjmė njė mbrėmje te vogėl e te martohemi zyrtarisht?
-Enes pasneser qe mirė sepse ėshtė e shtunė, por ama ti e di qe te shtunave unė dal me shoket pėr fundjave prandaj e lemė te dielen.
-Degjo Mira, tani e tutje unė dua tu japėsh fund, kėtyre fundjavave tuaja, shoqerise se Alkohoolit e duhanit, mendoj se do me premtosh.
-Do mundohem Enes foli Mira me njė gjysėm zėri, por ama kėtė te shtunė dua te iki ama.
-Ok shumė dakort, shko edhe kėtė herė, i foli enesi dhe pasi e pershendeti uli receptorin e telefonit, si me mospajtim pėr fundjaven e Mires.
Ne fakt kishte edhe te drejtė sepse ishte njė tip shumė i ndryshėm, nuk kishte pire kurrė as duhan e asnjė lloj alkohooli, kishte njė tjetėr shoqeri nga ajo e Nadias…Ēdo thonin miqte e tij kur te shihnin se Mira dehej ēdo jave?
Befas u shfaq Xhaviti, dhe i foli: Cke qe mendon Enes?
- Asgje baba, sapo fola ,me Miren dhe e lame pėr te dielen.
- Atėherė shumė mirė dhe unė po merrem me lokalin qe na duhet, do tė ftojme vetėm 20 vete e asnjė me shumė.
- Baba, te te kerkoj njė nder?
- Urdhero, me shumė se njė po deshe.
- Flm. baba, por nderi qe do tė kerkoj ndoshta do tė duket pak absurd.
- S'ka gjė thuama.
- Unė nuk dua qe Hamadi te jetė brenda asaj njezetshes qe permende.
- Me zure ngushtė Enes, por ama te premtoj se nuk do ta ftoj.
- Flm baba, foli Enesi dhe u largua drejt dhomes sikur tė kishte korrur njė beteje mbi Hamadin te cilin e urrente me gjithė shpirt.

Enesi ishte vėrtetė i lumtur edhe i dashuruar. Por cuditerisht Mira nuk i ofronte dot atė lumturi qe i kish dhėnė dikur njė vajzė e varfer.Keshtjella e Mires nuk i dhuronte dot qetesine e kasolles se shkaterruar ku jetonte Nadia! Ndoshta e donte shumė atė vajzė, ndoshta edhe ajo e donte shumė! Patjetėr kjo ishte, por ama nuk i dihet fatit gjithēka ecėn ne baze te njė caktimi paraprak.
Kishin kaluar mbi 5 muaj qe se kishte pare Nadian ama fytyra e saj nuk i hiqej nga mendja.Sa me shumė kalonte koha, as me shumė i brehej zemra pėr te.
-Eh,Nadia sa me fat paske qenė psheretiu Enesi. Ai qe iken shpeton i gjalli e mban vuajtjen.

Sa shumė gabohej Enesi i gjore.Nuk e dinte qe Nadia ishte pikėrisht ajo qe po berballonte vuajtjen me te madhe. Vuatja e zhgenjimit, vuajta e dashurisė,frika dhe turpi i rėndė kishin bėrė qe te isolohej ne atė fshat. Ndėrkohė kishte hyrė ne muajin e nėntė te shatzanise dhe nuk dilte me as ne oborrin e shtepise.
Ēdo ditė kridhej ne trishtim, nuk e kishte besuar kurrė qe do perfundonte kėshtu.
Ishte e lodhur nga ēdo drejtim, madje edhe punėt e shtepise mezi i mbaronte.
Plaku i gjore mundohej ta ndihmonte ne gjithca, madje njė ditė Nadia e pa tek po lante kesulen e bardhe dhe i erdhi shumė keq.
Ja mori nga dora, duke i thėnė qe duhet t'ja jepte asaj rrobat si ēdoherė, nuk e kam problem te ti laj.
-Eh, moj bije e di qe nuk e ke problem por ama nuk dua te te lodh me shumė, te paktėn edhe kėtė muaj.
-Jo jo, s'ka gjė, mi jep tė gjitha rrobat ngulmoi Nadia.
-Jo kundershtoi plaku laji me vonė, se mos do dal pėr konferenca shtypi unė, kėtu ne hi jam tėrė ditėn.
Nadia e pa me keqardhje dhe rendi vete ti marrė te tėrė rrobat njė pjesė e te cilave kishin muaj pa u lare, por plaku i kishte fshehur diku ne njė raft.
Befas midis rrobave shikon njė xhakete qe e kishte veshur pėr te fundit herė ditėn kur vajti te takoje Enesin.
E mori atė ta laje te parėn kur ē'tė shohe! Nga njeri xhep i xhaketes doli njė grumbull parash.
Nadia u habit, sepse parave ju vinte njė ere parfumi shumė e njohur pėr te.
Ishte era e parfumit qe perdorte shpesh Enesi, ne fakt Nadia gjithmonė ishte tallur me Enesin nė lidhje me kėtė parfum. I thonte; Enes, nga ma gjen kėtė helm mizash. Ishte parfum i rėndė ne fakt dhe Nadia nuk e preferonte.
Nuk e di por era e kėtij parfumi kėsaj herė po i dukej e kendeshme ndyshe nga ēdo herė tjetėr. Ndoshta me shumė ishte malli pėr Enesin sesa parfumi…
Rendi me njė fryme ne Oborr dhe gjeti plakun qe kishte shtruar njė sixhade e po falej.
Mezi priti te mbaroje lutjen dhe me pas i tregoi pėr parate.
-Para! U habit i moshuari!!
-Po, para tha Nadia dhe mezi priste ti tregonte sesi kishin ardhur ne xhepin e tij.
- Sa janė moj bije?
-Janė diku 400.000 Lekė, foli Nadia.
-Plaku u habit edhe me shumė, s'kishte pasur kurrė nėpėr xhepa aq para, ai merrte njė pensjon prej 50.000 lekesh te vjetera dhe me to ja shtynte.
-Nuk di ē'tė them, mblodhi supet plaku.
-Kam pėrshtypje se ti ka dhėnė Enesi kėto para…
-Enesi, mos ma zer mė me goje atė maskara, psherettiu plaku.
-Unė, ndjej eren e parfumit te Enesit, me beso ai ti ka dhėnė.
- Nėse ti ndjen eren e parfumit, unė po tė them se Enesit i vinte era si cjap, nga alkoholi e duhani kundershtoi plaku.
-Alkohooli? Duhani? Oh, jo jo, Enesi nuk pinte asnjerin pej tyre, aq mė pak qe parfumet i kishte pikė te dobėt, sidomos ererat e forta si kjo dhe i afroi parate qe te ndjeje ere prej tyre.
Plaku ju mori ere dhe u dukej ere e njohur por ama ky nuk mund te ishte kurresesi Enesi qe e shtyu dhe e pelplasi ne dysheme.
- He, e ke dėgjuar kėtė ere parfumi, i foli sėrish Nadia?
- Tė them te drejtėn e kam dėgjuar diku moj bije por ama jashtė shtepise se Enesit?
- Ku? Pyeti sėrish Nadia.
- Pa dalė dalė, se tani mu kujtua. Kur arrita pranė shtepise se Xhavitit isha ulur diku ne njė kthese pranė shtepise se tij dhe njė djalė desh e me shtypi me makine, ai kishte njė ere te tillė pafrumi.
- E takove atė djalė?
- Po, ai me futi deri brenda portes.
- O Zot, po ai ka qenė Enesi brohoriti Nadi, ky ėshtė parfumi i tij, ndėrkohė edhe zemra e bujaria e tij ėshtė mes nesh.
- Po ai qe me foli, kush do tė kėtė qenė atėherė, u habit sėrish plaku?
- Ai do kėtė qenė ndonjė punėtor i Xhavitit, sepse Xhaviti nuk e ka dashur kurrė dashurinė tonė dhe ta ka prezantuar si Enesin.
- O Zot ēfarė maskarai shtoi plaku, ke te drejtė por ama mos u mėrzit. Bėhu gati te nisemi qe tani e te takojme Enesin e vėrtetė foli plaku me gjithė zemėr.
- Ah, shumė gjėra kanė ndryshuar tashmė, Enesi as qe ka ditur gjė pėr shtatezanine time, nuk mu dha rasti kurrė t'ja them. Pastaj, te gjithė njerėzitė me njohin atje, mė vjen turp te shkoj ne kėtė gjendje por ama do tė shkojmė pas njė muaji kur te kem lindur femijen.Mbase edhe Xhaviti do ndryshoje qėndrim kur te shohe nipin apo mbesen e tij…
- Ke te drejtė moj bije, ke te drejtė. Shko te qetesohesh pak, laji me vonė rrobat nėse ke mundėsi nėse jo i lemė edhe kėto pas muajit.
- Ah, jo jo kėto do i laj, fundja po ti kisha lare me para do kishte marrė fund kjo pune, por dembalizmi ja ku ēoi.
- Nuk ke pse qorton veten bije, askush nuk ka faj, dije qe vullneti i Zotit do tė shkoje nė fund gjithmonė, ne nuk mundemi ta ndryshojmė dot.
- Ashtu qoftė u pergjigj Nadia, dhe rendi te laje rrobat qe mblodhi nga rafti.

Vazhdon.............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:47 pm

Ditėt kalonin rrufeshem dhe ja,erdhi dhe e diela.
Xhaviti ishte ulur si zakonisht ne ballkon dhe priste rrezet e porsarena te diellit ne shoqėrinė e filxhanit te kafese.
-Enes, do tė nisemi?
-Ja erdha.
-Epo nxito pak se rruga ėshtė e gjatė.
-Ja baba, sa te nderroj kėto xhinset?
-Xhinset! Cdreqin ke me xhinset tani aman?
-Do ti vesh, pse tė vij me mbathje?
Xhaviti qeshi rėndė dhe i foli sėrish:Nuk po tė them tė vish me mbathje , por dhe me xhinse jo ama.
-Cte keqe ka?
-Si ē'tė keqe ka, harrove se sot martohesh e po nisesh te marrėsh nusen?
-Jo nuk harrova por se mbaj dot kostumin, lere pastaj atė zorren pėr fyti.
Me mirė dhenderr sportist.
Dhender sportist, psheretiu Xhaviti, pak i habitur...
-Degjo Enes degjo, unė mbaj pėrditė kėtė veshje dhe nuk po me gjen asgjė e ti se mban dot njė ditė.Merre vishe kostumin ,kemishen dhe kollaron e te me behesh dhenderr.
-Por me lodh ajo kollaroja, nuk jam mėsuar me te.
-Enes, po nisemi te marrim nusen nuk po bėjmė gallate.

Enesi deshi s'deshi u fut ne dhomen e tij dhe filloi te veshe rrobat tradicionale te dhenderise.
-Tani po, u degjua zėri i Xhavitit, kur e pa te birin veshur me njė kostum te zi.
I shkonte vėrtetė, ndoshta edhe pse nuk kishte veshur shpesh rroba te tilla.
E puthi ne ballė te birin, ndėrkohė shoferi dhe makina e zbukuruar i priste pikėrisht ne oborr.
Nesemi zoteri? U degjua zėri i shoferit.
-Po u nisem tani sepse jemi pak vonė duhet te vemi e te kthehemi po sot.
Mos kij merak darka do na zere kėtu ,foli optimist Shoferi.

Pas disa oresh rrugė, arriten me nė fund, ne vendin e duur ku I priten me duartrokitje e me shumė respect.
Ishte njė dasme e vėrtetė, kishte plot te ftuar.
Ne njėrėn anė ishte fisi nga ana tjetėr, ishin shoket e shoqet e Mires.
Shpresoj te jetė e fundit herė qe i shoh kėto, psheretiu enesi, kur pa aty nja dy shokė te mirės qe ishin pijanece me name.
Ku i kishin qėlluar edhe ato fare pranė tij…Megjithatė ē'tė bėnte, ishte i detyruar te duronte sot.
Castet rreshqitnin me kollaj nėn shoqėrinė e muzikes urimeve e kenges.
Gati banketit po i vinte fundi, madje edhe vete dyshemeja e lokalit dukej sikur ankohej nga pesha e rėndė qe kishte mbi shpine, madje edhe gotat qaheshin nga sasia e madhe e alkohoolit te perdorur.
Dasmoret tashmė ishin ēoroditur fare, sidomos qeflinjte e pijeve.
Me nė fund i Zoti i dasmes e deklaroi banketin te mbyllyr duke falenderuar te gjithė pjesmarresit, ndėrkohė Enesi dhe Mira perakaluan midis dasmoreve dhe u ngjiten drejt e ne makinen e zbukuruar.
I priste rrugė e gjatė sėrish, sidomos Enesi ndjehej mjaft i lodhur nga ruga.
Pasi i pershendeten me dorė dasmoret, Xhaviti e urdhėroi shoferin qe ti jape gas makines dhe te arrinin me perendimin e diellit ne shtepi ku te qetesoheshin pak dhe me pas ti drejtoheshin lokalit ku do bėhej edhe njė darke e vockel.
Vertete pak para perendimit te diellit makina ishte pėrpara deres se xhavitit, ndėrkohė xhaviti i porositi te dy qe te clodhen pak pėrpara se ti drejtohen lokalit sėrish.
Eh, sa pune e merzitshme tha me mospelqim Enesi, kush rri ende ngrire edhe disa ore te tjerė.
Xhaviti qeshi dhe ashtu buzegas u fut brenda ne dhomen e tij, ndėrkohė edhe dy te sapomartuarit u futen ne dhomen e tyre.

Vazhdon............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:47 pm

Enes, u degjua zėri i shqetėsuar i Xhavitit.
-Urdhero baba.
E shikon sa vonė qe jemi apo jo, shpejt behuni gati ndėrkohė qe unė po shkoj me pėrpara.
-Pse do ikesh pėrpara ?
-Sepse ėshtė ora tetė e gjysmė nderrkohe ne nėntė vijnė te ftuarit e nuk ka kuptim te vėnė ato pėrpara meje tek lokali.E mira do ishte qe ishit edhe ju por ja qe nuk jeni ende gati.
-Mirė baba, se dhe ne nuk do vonohemi.
-Mira bėhu gati, foli Enesi me njė ze te lodhur.
-Atė po bėj Enes, por ėshtė mirė qe edhe ti tė bėhesh gati, prapė kėtė kostum do veshesh?
-Pse u vjeterua ky?
-Jo nuk thashė qe u vjeterua por ama shiko ndonjė tjetėr.
-Mirė ėshtė mirė, po he.
-Enes pse tė mos jetė edhe me mirė, kur ėshtė mundėsia.
-Mira, nuk do me pėlqejė njeri mua sepse me ke pėlqyer ti prandaj mos ngul kėmbė kot se nuk kam ndėrmend te nderrohem me.
-Si tė duash mo, po ky…
-Unė po vete te nxrerr makinen nga garazhi, pėr pesė minuta dil e jo si e ke zakonin…
Kaq tha Enesi dhe rendi me njė hap te ngutshem.
Priti 5 min , priti dhjetė, priti 15 por ama mira nuk po del.
U mėrzit dhe nisi ti bjere borise se makines ta kujtoje se ndoshta ka harruar…Ja me nė fund doli mira e bojatisur e pipillosur si kurrė me pare.

-He mi, c'me je llustruar kėshtu? Lere po desh na plake kėtu
-Shiko shiko u plak ky… sa shtatanike qe jeni ju burrat!
Enesi heshti dhe nuk gjeti ndonjė variant me te mirė sesa ti jape gaz makines e te nisem me shpejtesi drejt lokalit.

Frenoi pikėrisht tek dera, ndėrkohė portieri i hapi deren dhe menjehere te pranishmit u ngriten ne kėmbė duke duartrokitur ciftin e ri.
Ndėrkohė qe Mira pershendeste te ftuarit me dorė, Enesi as qe mori mundimin ta beje, madje njeri i tha: Cke mo qe rri ashtu sikur tė kemi vrarė babane?
Lere ja preu fjalėn njė tjetėr, te sapomartuarit pėr njė muaj rrjesht i falet ēdo gjė, ku ta kėtė mendjen ai.
Tė pranishmit qeshen te gjithė pas kėsaj fjalie, ndėrkohė qe edhe Enesi bėri sikur qeshi.
Gati po vinte Agimi, ndėrkohė qe Enesi i kishte bėrė nja dhjetė herė shenjė Xhavitit qe ta mbyllte kėtė banket. Ne fakt ishte shumė i lodhur, por edhe pak i trishtuar, shpeshherė i kujtohej Nadia, dashuria e tij e pare qe e kishte humbur ne njė mėnyrė te ēuditshme e shumė tragjike.
Me nė fund u ngrit xhaviti, dhe foli fjalėt e fundit te asaj nate, i falenderoi prezentet dhe uroi qe tu veje vetėm ne dasme e gezime.
Shyqyr qe e mbylli, foli Enesi me ze te ulet.
-Shtttt more se e degjojne njerėzitė, foli Mira me njė ze shumė me te ulet.
-Pune e madhe po e degjuan, se di ti ca mostrash janė ndaj flet.
Ne fakt Enesi i urrente te gjithė te ftuarit, ishin deputete, zyrtare te lartė te shtetit, njerėz nga me negativet qe kishte shoqėria.
-Tani te ngihet cifti me pas do tė dalim edhe ne njė nga njė foli xhaviti
-Mira dhe Enesi u ngriten ne kėmbė , ndėrkohė qe te gjithė te ftuarit i takuan me rradhė dhe braktisen lokalin.
Ora shenonte katėr e pak minuta, ndėrkohė nata e kishte thėnė fjalėn e fundit e skishte kohe me as pėr te marrė njė sy gjume.
-Mos u merzitni more cifti se nuk keni pune sot, ditėn bejeni nate.
Mira qeshi, ndeerkohe qe Enesit nuk i qeshej kur shikonte babane qe i shkonin kembet sa majtas djathtas nga pija e tepert.
Pasi mbaruan llogarite me te Zotin e lokalit, u nisen fill e pėr ne shtepi, ndėrkohė Enesi hapi deren e makines dhe i kerkoi xhavitit, te hipe.
-Jo more, djalė se kam makinen time unė ēfarė dua kėtu. Apo ma thua kėtė se me pandeh te dehur?
-Jo baba nuk thashė qe je dehur, pork am qejf te vemi sebashku, ndėrkohė kėtė e marrim nesėr.
Po qe ashtu po, psheretiu xhaviti dhe u ul ne sendilen e mbrapme te mercedezit.
Rruga ishte pothuajse e boshtatisur dhe kjo e ndihmoi Enesin qe te rėndė me shpejtesi.
Befas arriten tek njė shtepi te cilėn sapo e pa Xhaviti, nisi tė flasė: Ja kjo ėshtė shtėpia e asaj fshtarkes…
-Baba, mjaft te lutem foli Enesi me njė ton qe rrallė e perdorte.
-Si ėshtė puna u habit Mira, asgjė asgjė, ja preu fjalėn Enesi, por na ler tani se nuk kanė lezet fjalėt ne 5 te mengjesit.
U futen Brenda territorit te shtepise dhe nuk u degjua me asnjė fjale pasi nuk ishte as koha e pėrshtatshme pėr to.Tė gjithė donin gjume, ndėrkohė qe pas njė ditė gjumi Enesi e Mira do tė ndermerrnin edhe njė tjetėr udhėtim qe nuk ishte udhėtim pėr muajin e mjaltit por udhėtim pune.

Vazhdon............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:48 pm

Mira, u degjua zėri i Enesit.
-Ēfarė ke more?
-E di qe do nisemi sot apo jo.
-Sigurisht qe e di.
-Epo ngrihu atėherė dhe bėhu gati.
-Ja tani, po ti nuk do ngrihesh?
-Unė behem gati shpejt, ndėrkohė me zgjo kur tė jesh gati plotėsisht.
-Mira qeshi duke thėnė se e ke merzi kėtė pritjen time ti eee.
-Enesi mbuloi koken me kuverte e nuk deshi tė fliste me shumė.
-Mira, u ngrite moj bije, foli Xhaviti qe nga fundi i sallonit.
-Po u ngrita, duhet te bėjmė rrugė sot.
-Po ai gjumashi nuk u ngrit ai?
-Ja do i therras pas pak.
- I dini vete planet tuaja ju, shtoi Xhaviti dhe me kėtė rast thithi edhe pikėn e fundit te kafese se mbetur ne filxhan.
-Ngrihu Enes se tani jam gati, foli Mira.
-Je e sigurtė qe s'ke harruar te lyesh sytė, foli Enesi si pergjumesh.
-Shumė e sigurtė jam.
-Epo, ē'tė ka gjetur kushtu sot xhanem u bėrė gati shumė shpejt ta marrė e mira.
-Vonohesh keq, shpejton keq, edhe unė s'po te marr vesh tani Enes, kėsaj i thonė hip se te vrava e zbrit se te vrava.
Enesi qeshi me te madhe aq sa i doli plotėsisht gjumi.U ngrit lau sytė, piu njė kafe te ftohte qe me mėngjes dhe tashmė ishte gati pėr tu larguar.
Mblodhen valixhet dhe rrobat dhe pasi u pershendeten me Xhavitin u nisen qe te dy pėr rrugė.
-Enes, mos harro tė vish ne fundjave bertiti xhaviti.
-Jo jo nuk harroj, do tė vijme ēdo fundjave folen qe te dy njė zėri me Miren.
Xhaviti i ndoqi me sy makinen derisa humbi ne kthese dhe me pas u fut sėrish ne dhomen e tij.
-Enes ec edhe pak me shpejt se na plake kėshtu, u ankua Mira.
-Mos do tė thyejme qafen kėshtu, harrove qe jam pa gjume.
-Mira heshti, ndėrkohė Enesi ju lut qe ti jepte ajo pak makines sepse ndjehej vėrtetė shumė i lodhur.
-U pa puna po i jap, qeshi Mira, fundja unė si shofere jam me e mirė nga ty.
-Me e mirė posi…
Mira qeshi ne te njenjten kohe me Enesin dhe mori ne dorė timonin gjatė gjithė udhetimit.Kur u futen Brenda qytetit Mira e zgjoi Enesin qer ti drejtoje rrugėn pėr tek shtėpia e perkoheshme qe as vete se dinin sa do qėndronin aty.
-Zbriti cantat Enes dhe me jep te mbaj njėrėn.
-Po tė jep ti mbash tė gjitha, qeshi Enesi.
-Po gjete ti, shtoi sėrish Mira.

Enesi, ishte tepėr i lodhur, jo shumė i qete e as shumė i lumtur nga martesa.Nuk mund ta harronte dot Nadian, fytyren e saj, nishanin e bukur mbi buzė qe sa herė e shihte i zhdukej tėrė lodhja e ditės.
Nadia ishte ne gjendje edhe me te vėshtirė, tashmė ishte ne ditet e fundit te shtatezanise dhe nuk dilte as deri ne oborr.
Nuk kishte as mundėsi te levizete shumė, por i vinte edhe turp.
Plaku i gjore mundohej ta qetesoje e ngushelloje me aq sa mundej.
Megjithatė shpresa e Nadias ende nuk ishte shuar plotėsisht, ende besonte se njė ditė do ta takoje atė qe i kish falur dashurinė qe prej disa vitesh.
Ditėt kalonin megjithėse merzitshem, fundja clidhje ka merzia apo gezimi ne ikjen e ditėve.I mėrzitur apo i lumtur qofsh kohėn nuk e ndaj dot, dielli do tė linde e do tė perendoje sipas ligjit te pėrkryer te Krijuesit te Gjithesise.
Njė nate Nadia e ndjeu se kishte ardhur tamam koha e lindjes por ama nuk dinte ē'tė beje, kush mund ta ndihmonte, plaku i gjore cmund te bėnte? Megjithatė nuk nguroi ti tregoje, ndėrkohė qe plaku pasi e mori vesh nuk u tregua aspak pasiv, mori shkopin dhe u nis te lajmeroje ndonjė nga mamite e fshatit.
Pas shumė mundimesh, me nė fund arrtiti tek shtėpia e njeres dhe ju lut qe ta ndihmoje.
-Xhaxha, pėr ēfarė lindje e ke fjalėn, u pergjigj mamia e habitur, sepse ai jetonte fare i vetėm dhe te tėrė e njihnin.
-Do te ta them atje, por pak me shpejt se jemi vonė.
-U pa puna, po bėj diēka sot pėr hirė te Zotit se para nuk po me jep ky, mendoi me vete pseudo doktoresha.
U nisen qe te dy dhe kur u futen brenda, ē'tė shikonte, Nadia kishte lindur njė vajzė shumė te bukur e te shendetshme.
-E ēuditshme, po kush ėshtė kjo, pyeti e habitur mamia?
-Kjo ėshtė njė vajzė e kusherires sime, ka ardhur tek unė ka ca kohe pėr ajėr te pastėr, sajoi plaku.
-Po burrin ku e ka?
-Lere ce pyet, burrin e ka nė gurbet, sa po vuan njerezia, lane eshtrat nėpėr Evrope…
-Tė drejtė ke xhaxha,pohoi mamia e cila pasi e uroi Nadian kerkoi leje te ike.
Kur bėri te ike, vuri re se plaku po kėrkonte diēka, por s'po gjente gjė.
Pas shumė perpjekjesh arriti te gjeje xhepin, dhe nxori prej tij njė 5000 lekeshe dhe ja drejtoi asaj.
-Hera e pare qe mamise po i vinte keq tė merrte para, dhe tek e fundit nuk bėri asgjė, kishte ardhur pikėrisht nė fund te pilafit.
-Xhaxha, te te rroje mbesa e vogėl nuk dua asgjė prej teje.
-Tė faleminderit moj bije Zoti te ruajte edhe ty, uroi plaku me gjithė shpirt.
Ndėrkohė u degjua zėri i foshnjes te qaje dhe plaku u fut brenda qe ta perkedhele me dorė ne pamundesi pėr ta pare.
-Nuk te shikoj dot moj bije, por e ndjej qe je njė vajzė e bukur dhe e mirė ashtu si nėna jote, Zoti te befte gua te madhe, uroi plaku.
Nadia, e falenderoi plakun dhe i tregoi disa vecori te pamjes se foshnjes se sapolindur.
Ishte vėrtetė e bukur, kishte komponente e tipare nga te dy prindėrit, ndoshta Nadias i ngjante pak me shumė.
Nadia sikur ndjehej pak me e lehtesuar nga njė barre e madhe dhe sa tė merrte veten ploteshisht kishte shprese tė shkonte e te takonte Enesin,ndėrkohė edhe plaku i kish shprehur gadishmerine se do e ndihmoje.
Ishte mėngjes herėt, dhe Nadia sapo ishte ngritur, ndėrkohė foshnja e vogėl flinte e qete . Nadia, do ikim moj bije, u degjua zėri i plakut.
-Ja edhe pak sa te zgjohet vajza, ndėrkohė edhe ne hame pak mėngjes sepse na gjendet ne stomak.
-Ha ti sepse unė nuk dua, do pij vetėm njė Kafe e do nisemi.
Nadia pasi hengri pak buke, mori ne dorė vajzen e saj dhe u nisen qe te tre …
-Shpresoj qe ta gjejmė Enesin ne shtepi, foli plaku plot optimizen.
-Edhe unė kam shprese se do ta gjeme foli Nadia.
Pasi renden sa me kėmbė sa me autobus, me nė fund ishin fare afėr me shtepine e xhavitit.
-Nadia tashmė e kishte ndėrruar edhe mėnyrė e te veshurit dhe nuk donte qe ta njihte askush.
Gjithesesi, u afruan tek porta, dhe Nadia kerkoi leje te hynin.
Portieri i lejoi, madje i percoli deri tek dera e sallonit tė madh.
-Mirėdita, u degjua zėri i dobėt i plakut, me pas edhe zėri i Nadias dhe e qara e foshnjes se sapozgjuar.Mirėdita, u pergjigj edhe Xhaviti duke mos e pasur mendjen ke po pershendeste.
Befas, ngriti koken lart dhe gati sa nuk plasi nga inati, por dhe nga frika…
-Po ju ēfarė dreqin doni kėtu, sa herė do ju them se djalin e kam te martuar?
-Ne duam tė flasim vete me Enesin sepse njė Zot e di me ke kam folur heren e fundit qe isha kėtu i foli plaku plot vendosmėri.
-Ke folur pikėrisht me tim bir dhe e pe sesi tu pergjigj.
-Ku, ndodhet ai Tani?
-Ėshtė martuar, dhe ka ikur te beje jetėn e tij.
Pa mbaruar mirė fjalėt ju zgjati atyre ne dorė njė album fotosh ku Nadia pa Enesin, Nusen e tij, dhe pothuaj tėrė ambjentin e dasmes.
Zemra ju keput dhe njė lot zhgenjimi i pershkoj tėrė faqen.
-Atėherė te paktėn te marrė vajzen e tij, foli Nadia tepėr e zhgenjyer.
-Cilen vajzė?
-Kėtė qe kam ne krahe, unė nuk kam as shtepi, e as gjė prej gjeje, pse te vuaje edhe vajza jonė?
-Degjo kėtu moj ti, djali im nuk ka asnjė vajzė dhe as qe kam ndėrmend ti mbledh kėtu fėmijėt e botės e tja le tim biri. Ik me gjithė vajzen tėnde e gjeji babane ku ta kėtė.
-Atė do bėj, do e gjej vete Enesin, jo pėr vete unė sepse tashmė as qe me bie mendja pėr te, por ama ndaj vajzes se tij ka obligime.
Xhaviti u percap nėn vete por nuk dinte ē'tė fliste, ne fakt nuk kishte as ēfarė tė fliste.
-Ndėrkohė Nadia me e fortė se kurrė ishte e bindur se tashmė duhet ti drejtohej gjykatave nė lidhje me vajzen ose te gjente vete babane e saj.
Ndoshta kjo e dyta do ishte me e pėrshtatshme duke ditur se gjykata nuk mund te bėnte asgjė nė lidhje me Xhavitin.
Megjithatė dolen jashtė qe te tre, duke mallkuar Xhavitin por kėsaj herė me te fortė…
Hamadi kishte dėgjuar gjithēka, dhe menjehere pasi iken u fut ne dhomen e Xhavitit.
-Zoteri, ka ndonjė problem?
-Probleme ka edhe nuk ka. E di ēfarė kam frikė Hamad?
-Ēfarė?
-Se kjo fshatarka do tė takoje tim bir dhe martesen e tij tė parė do e marrė lumi pėr njė moment.
-Kush e lejon diēka te tillė Zoteri?
-Sigurisht qe nuk do ta lejojmė, ndaj duhet patjetėr qe brenda tre ditesh te gjejmė njė zgjidhje.
-Zgjidhja ėshtė gati Zoteri, po shkoj ne fshat, po e gjej shtepine e plakut dhe po e mbaroj kėtė pune.
-Ēdo tė thuash me kėtė?
-Po ja, plaku s'na intereson shumė sepse nuk mund te na demtoje dot, ndėrkohė Nadia e vajza e vogėl janė pengesa me e madhe, sepse lehtesisht mund te vertetesohet atesia e saj me anė te metodave mjeksore.
Kjo fjale i kalli datėn Xhavitit dhe e urdhėroi Hamadin ta zgjidhe sa me pare kėtė problem.
Si urdheron Zoteri, sot ėshtė ditė e premte te dielen e shumta do kėtė marrė fund gjithēka.
Ndėrkohė Nadia, plaku dhe vajza e vogėl sapo kishin arritur ne fshat.
Tė gjithė ishin te mėrzitur, madje edhe vete qarja e foshnjes tregonte se nuk ishin te padrejta kėto qe po ndodhnin. Ku ta gjesh valle drejtesine?
-Nadia mos u mėrzit moj bije, do tė rrimė kėtu sebashku, do tė punojmė qe te dy e do ta rrisim kėtė vajzė, s'ke pse kėrkon asgjė.
-Ndoshta mirė e ke, kur ato nuk e duan…
-Po vajzes ke ndėrmend ti vesh, ndonjė emėr moj bije se po bėhet pėr te martuar dhe s'ka njė emėr.
-Njė emėr e do ajo por ama do ja vesh ti.
-Jo jo, verja vete si te te pėlqejė.
-Jo, ngulmoi sėrish Nadia, ti do ja vesh.
-Si te duket Emri Era?
-Era, ėshtė shumė i bukur, vėrtetė me pėlqen.
-Atėherė ja lame Era.
Pse jo, u pergjigj Nadia e cila ndjehej mjaft e vrarė shpirterisht.

Ishte mėngjes, dielli i sapodale i bėri shenjė Nadias se duhet te ngrihej.Do shkonte diku atė ditė.
Para se te dalė i bėri shenjė plakut se duhet te kujdesej pak pėr Eren e tė mos e lere te qaje.
Mos kij merak moj bije, kėtė e kam ndėrmend vete, foli plaku plot dhimbshuri.
Ndėrkohė qe vajza flinte, plaku ishte ulur permbi krevat dhe po rrinte ne rehatllekun e tij.
Befas u degjua njė e hapur dere mjaft e habitshme!
-Kush ėshtė?
-Kush ėshtė, foli pėr te dytėn herė.
Askush nuk u pergjigj, ndėrkohė ndjeu se po hapeshin dyert e dhomave me rradhė.
E dinte qe nuk ishte Nadia sepse ajo hynte mjaft lehtė ne dere qe me pėrpara e jo tani qe ishte e nevojshme qetesia edhe pėr vajzen.
Kush ėshtė, foli pėr sė katėrti plaku dhe levizi prej vendit ku qe ulur.
Befas u degjua te hapej edhe dhoma ku ishte foshnja dhe plaku i trembur nxitoi drejt saj.
Para se te arrije atje u perball me njė te shtyre shumė vulgare dhe u perplas diku ne njė qoshe muri.
Nisi te bertase me sa pati ne kokė, por shtepite e tjera ishin pak larg shtepise se tij.
Dhe era u zgjua dhe nisi te qaje, por ama e qara nuk vinte nga vendi i duhur.
-Lere vajzen aty more nisi te bertase plaku, por ama nuk shihte asgjė se cpo bėnte vaki.
Hamadi po hapte ēdo dere te dhomave te shtepise te gjeje Nadian, por me kot e pa qe nuk ishte ne shtepi.
Aty nuk mund te priste dot dhe si zgjidhje me te pėrshtatshme ishte qe ti vere zjarrin shtepise dha ta marrė vajzen me vete.
-Nuk zgjaten shumė minuta dhe korridori u kall nga flaket.
-Plaku i perplasur ne njė cep muri as qe kishte mundėsi te ngrihej, ndėrkohė qe traret e vjetėr te shtepise nisen te binin.
Nuk kishte mundėsi te dilte dot,nga ajo shtepi.
Hamadi, pa se banoret e fshatit po i afroheshin shtepise ndaj mori Eren ne dorė , dhe nisi makinen me shpejtesi.
Tashme ishte shumė vonė, njerėzitė u futen Brenda e nxoren plakun gjysėm te djegur i cili nuk pushonte se rreshturi, vajzen, vajzen…
-Tė gjithė e dinin se ai jetonte vetėm dhe nuk po e kuptonin ēfarė po thosh.
Megjithatė dikush u fut me shpejtesi ne shtepi pėr te fundit herė qe te sigurohej ne ka mbatur njeri berenda.
Kėtu nuk ka asnjė vajzė foli ai.
Ne ato momente vjen edhe Nadia, dhe sapo e pa shtepine ju shqye zemra nga dhimbja, pa plakun as te gjallė e as te vdekur, ndekohe qe vajzen e saj nuk po e shikonte.
-Ku ėshtė vajza, bertiti me sa kishte ne kokė.
Askush nuk dinte gjė pėr te.
Ne kontrolluam tėrė shtepine, por nuk pame te kėtė gjė brenda ndėrkohė qe po tė ish do tė qante dhe njė djalė i ri.
-E paskan rrembyer, u degjua zėri i dhimbshem i Nadias, ai ze kaq i vuajtur prej nene.
Ndėrkohė dikush solli njė makine dhe ngriten plakun ne te pėr ta dėrguar ne spital me shprese se mund te shpetonte.
U ngjit edhe Nadia ne makine, e cila e perkedhelte plakun nga floket dhe sikur donte ti thoje te flm pėr gjithēka.Ndėrkohė degjohej, zėri i plakut, e grabiten, e grabiten Eren.
-Kush e grabiti foli Nadia me njė ze te ngjirur.
-Jam i sigurtė qe ka qenė Enesi i rreme moj bije.
Sapo kishin hyrė ne spital, ku u mblodhen njė grup bluzash te bardha dhe moren plakun me shpejtesi.
Perpara se te ike, plaku me gjysėm zėri te pakuptueshem mirė,i thotė Nadias: Kij kujdes moj bije.
Nadia qau shumė, nuk dinte ē'tė bėnte, ndjehej plotėsisht e humbur ne kėtė beteje.
Megjithatė po priste, ēdo tė thonė doktoret pėr gjendjen e plakut.
Pas disa minutash del njė infemiere dhe i thotė qe plaku vdiq.
Nadia nisi te qaje aq shumė se nuk ishte dėgjuar me pėrpara njė e qare kaq e madhe brenda spitalit.
Tėrė ky vaj, e cuditi infermieren dhe nuk ngurroi ta pyese pėr lidhjet me te.
Nuk e kam asgjė, por edhe gjithēka, u pergjigj shkurtimisht Nadia.
-Si kėshtu? Nuk ėshtė babai yt, jo babai mė ka vdekur ka afro njė vit.
Me vjen keq i foli infermierja dhe me pas e pyeti:Po ndonjė nga vellezerit nuk qe ne shtepi ta sillte kėtu?
Nuk kam as motėr e as vėlla, as prinder e as te aferm, me i afermi pėr mua ka qenė ky njeri dhe vajza ime pre se cilės me ndaluan...
Infermieres i erdhi keq, dhe donte tė dinte me shumė.
-Nadia kishte nevojė t'ja tregoje dikujt dhimbjet e veta dhe nisi ti tregoje gjithēka pėr veten, fliste dhe qante, ndėrkohė qe edhe infermierja qante bashme me te ne ēdo fjale qe degjonte nga goja e saj.
-Do me besh njė nder, ju lut Nadia Infermieres.
-Do mundohem me te gjithė forcen te te ndihmoj Nadia, prandaj fol.
A nuk mė siguron dot njė dhome brenda kėtij spitali, dhe njė pune qe te paktėn te punoj kėtu.
-Dhome, pune? U habit infemrierja!
-Po ēfarė mund te besh ti Nadia kėtu?
- Po jashtė spitalit ēfarė mund te bėj? Valle ku do tė rri? A do me lejohet te jetoj me shumė se nja jave? A do me ktheje njeri vajzen time te vogėl?
Infermierja qau sėrish bashke me te, ndėrkohė e dergoi tek njė dhume Brenda spitalit te qetesohej pak pas gjithė kėtyre, duke i premtur se do bėnte ēmos ta ndihmoje.

Vazhdon..........





----------------
Loti imė i dukshėm ka qen i rallė sepse tė shpeshtin e kamė mbajtur tė padukshėm nga mungesa e njeriut tė ma vajtoj...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:48 pm

Nadia ishte shumė e lodhur por ama gjumi nuk e merrte.Si te flinte pas gjithė kėtyre qe ndodhen? Megjithatė njeriu ėshtė i fortė e duhet ta perballoje fatin ashtu siē vjen.
Neper kokė i vinin mendime nga me te ndryshmet.
Befas infemierja hapi deren e dhomes dhe nisi ti flasė.
-Nadia ti duhet te hash pak, je shumė dobėt…
-Nuk me haet jo, por te lutem kij parasysh s'tė ēfarė tė thashė.
-Ne fakt fola me drejtorin e spitalit dhe pranoi te qendrosh kėtu e tė punosh si pastruese nėse nuk e merr pėr fyerje.
-Oh, jo aspak fundja puna ėshtė nder, mjafton tė mos demtosh te tjerėt.
Ashtu ėshtė vėrtetė, tha infemierja, ndėrkohė i tregoi se do tė punoje qe javen tjetėr.
Nadia e falenderoi sėrish infemieren dhe u mundua te pushoje sado pak.

Ishte pothuaj mbrėmje, ndėrkohė edhe Enesi me Miren kishin ardhur pėr fundjave.
Xhaviti mesi priste qe te marrė vesh se ēka bėrė Hamadi porosine qe dha.
Baba, cke qe mendohesh kėshtu?
Asgje nuk kam, por e kasha porositur pėr diēka Hamadin e s'e di ēka bėrė.
-Aman dhe ti me gjithė te, se ke idenė sa e urrej atė njeri.
Xhaviti nuk foli, ndėrkohė bizoteroi njė heshtje e cila u thye sefundmi nga zilja e portes.
Mira u ngrit te hape porten, mirėpo Xhaviti nuk e la.
-Lere Mira se po vete unė, se kam edhe pak pune andej.
Xhaviti vuri re qe ishte Hamadi e kerkoi prej tij te futet direkt ne dhomen e tij personale.
Hamadi kishte marrė me vete edhe eren e vockel e cila tashmė donte te pije dhe ja kishte nisur kemges.
-Po kjo ēfarė ėshtė Hamad?
-Kjo ėshtė mbesa jote zoteri, mė erdhi keq pėr te…
-Po me Nadian e cu be?
-Ne fakt nuk e pashė atė nga ka humbur por do ta gjej brenda pak ditesh, kurse plakun e lashe brenda ne shtepine qe digjej nga flaket.
-Po cpate me plakun ti more, ai sna prishte ndonjė pune?
-Ne fakt e lashe aty te digjej me qėllim qe te mendojnė se edhe foshnja ėshtė djegur ne shtepi brenda e ne te jemi te lare me ēėshtjen.
-Ndonjehere mendon tamam Hamad, foli xhaviti duke qeshur.
-Flm zoteri, po a nuk me thua se ēdo bėjmė me kėtė foshnje kaq te vogėl?
Xhaviti u mendua pak dhe tha: Kėtė merre dėrgoje ne ndonjė jetimore sa te rritet ca, me vonė te shohim e te bėjmė.
-Si urdheron zoteri po ju them se e gjeta ne rrugė te braktisur.
Sapo mbaroi fjalėt bėri te dalė, por cuditerish Brenda dhomes kishin ardhur Mira sebashku me Enesin.
-Ua, sa fėmijė i bukur, u mahnit Mira.
-Vertete shumė shumė i bukur tha edhe Enesi.
-I kujt ėshtė ky fėmijė?
Xhaviti nuk diti si ti pėrgjigjej sepse hyrja e tyre ishte pak e papritu, por ama Hamadi e mori ne dorė situaten.
-Kjo ėshtė vajza e njė kusherires sime, vdiq e gjora ndėrkohė ka mbetur jetime.
Po babane ku e ka vajza nderhyri Enesi?
-Kusheriren e ka lėnė i shoqi qe prej njė muaji sepse nuk donte tė kishin fėmijė.
- Sa e ndyre ėshtė bėrė kjo botė more aman, psheretiu Enesi.
-Cte besh, tha hamadi e bėri sikur i erdhi keq.

-Po si e ka emrin kjo vajzė pyeti Mira me shumė kurreshjte?
Hamadi mbeti pa fjale, s'po i binte ndonjė emėr ndėrmend ne ato ēaste.
Me nė fund e mori sėrish situaten ne dorė dhe foli.
Ne fakt kusherira ishte zhgenjyer shumė kohėt e fundit nga i shoqi, ndėrkohė ishte dhe sėmurė dhe e nenvleresoi pak punėn e emrit, prandaj vajza ėshtė pa emėr.
-Sa keq, foli Mira, edhe emrin nuk i paskan vėnė dot kėsaj vogelushje leri me te tjerat.
Mira e mori ne dorė beben e vogėl, ndekohe Hamadi ju tha te dyve: Enes, Mira pse nuk ja vini ju njė emėr?
-Verja ti Mira, nderhyri Enesi.
-Si ju duket emri Nadia? Pyeti Mira e gezuar.
Nadia! folen njė zėri te tre…
-Po Nadia, pse u cuditet.
Jo jo ėshtė emėr shumė i bukur, foli Enesi dhe uli koken poshtė me qėllim qe tė mos diktohej asgjė nga sielljet e tij.
Atėherė ja lemė Nadia, foli Xhaviti dhe puthi foshnjen ne ballė.
-Enes, si thua ta marrim ne e ta rrisim kėtė vajzė?
-Kėtė doja te te thoja edhe unė Mira, por se di Hamadi ne ėshtė dakort.
Unė, jo jo nuk jam aspak dakort, ju sapo jeni martuar, me mirė te rrini pak rehate pėrpara se te filloni fėmijėt tuaj.
Se ka keq nderhyri edhe Xhaviti, do keni fėmijėt tuaj seshpejti, ndėrkohė qe Nadian do e dergojme ne njė vend ku te rritet, ndėrkohė me vonė mbase dhe e marrim.
-Enesi futi doren ne xhep, nxori njė shumė te madhe parash, dha ja drejtoi Hamadit, merri dhe shpenzoi pėr vajzen.
-Tė faleminderit Enes, foli hamadi me dinakėri.

Kėshtu Nadia e vogėl perfundoi ne jetimore dhe aty u rrit.
Ndėrkohė Nadia e madhe,punoi disa kohe si pastruese ne spital, ndėrkohė me vonė, arriti te marrė edhe pak provoje nga mikja e saj infermiere dhe ma kalimin e kohės arriti te bėhet njė infermiere ne atė spital privat.
Dhe kėshtu vazhduan pėr afro dhjetė vjet.
Ndėrkohė Enesi dhe mira kishin filluar tė kishin mosmarrėveshje me njėri-tjetrin, Mira kishte filluar sėrish te pinte Alkohool dhe shpesh herė vinte vonė ne shtepi.
Ēdo nate degjohej zhurme nga dhoma e tyre dhe Xhaviti tashmė i penduar e pikelluar, fliste nėn vete:Mė fal bir, ta shkaterova jetėn me duart e mija.
Sa e sa herė mundohej ti tregonte te vėrtetėn, por ama e dinte se kėshtu do tė humbte gjithēka, madje edhe vete Enesin, prandaj prehej dita ditės ne pikellim.
Mira dhe Enesi kishin tashmė njė djalė, te cilit ja kishin vėnė emrin Redi, ishte afro 9 vjeē.
Ishte e vėshtirė ndarja ne kėto kushte por ama qe te dy e kuptuan se nuk ka tjetėr rrugė veē kėsaj, ndarja ishte e pashmangshme.
Nadia tashmė 10 vjeēare ishte futur ne klasen e peste, por ama nuk njihte as nėnėn e as babane, ndėrkohė pėr te fjetur flinte ne njė konvikt ku e kishte lėnė Hamadi.
Hamadi i ishte prezantuar si xhaxhai i saj, por e takonte aq rrallė sa Nadia ende nuk dinte asgjė se ēfarė ėshtė bėrė me prindėrit e saj.
Nadias, i mungonin prindėrit , ledhatimet e dores se nenes te cilat si kish ndjere kurrė.
Shpeshherė i shkruante vjersha, nenes, i dukej sikur ėshtė prezente me te ne kėto ēaste.
Ndėrkohė shoqet e saja talleshin me te, dhe pothuaj ēdo ditė e rendonin me fjale.
Ne fakt e kishin edhe pak zili, pasi ishte nxenesja me e mirė, dhe i thonin ti je njė kopile.
Ku e ke nėnėn? Ku e ke babane?
Nadia qante dhe shpesh herė zihej me shoqet e klases.
Kujdestarja e saj e ngushellonte shpesh dhe i thonte se ti ke njė nene shumė te mirė, por ama nuk e kishte pare kurrė.
Njė ditė ne orėn e leximit kishin pėr te mėsuar pėrmendėsh njė vjershe e cila ishte shumė e gjatė.
Mos u trembni, sepse nuk do ju a jap ta mesoni te teren, mesoni vetėm dhjetė strofa, tha mesuesja.
Ishte njė vjershe pėr nėnėn, ku njė djalė jetim kėrkonte nėnėn e tij te humbur qe me lindjen.
Sa prekshme qe ishte, ndėrkohė Nadia e mesoi te teren kėtė vjershe dhe qau bashme me personazhin e kėsaj vjershe.
Hyri mesuesja ne klase, dhe nisi ti pyese nxenesit: Kush e ka mėsuar vjershen?
Asnje nuk foli pėrveē Nadias e cila ishte gati ta recitonte te teren.
Ngrihu Nadia, foli mesuesja dhe recitoje bukur.
Nadia u ngrit dhe me mjaft ndjenjė nisi te recitoje vjershen e dhimbshme te njė bejtexhiu forumesh.

Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurrė nuk ma tunde
Nene s'ta dėgjova kurrė zėrin
Si munde te ikesh si munde?

Nga sytė e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shumė mall
Acarin dielli s'po e thyen dot
Ajsbergu i akullt bėhet me i madh

Nene te paktem mė thuaj ku je
Tė te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nėse e imja nene je
Po tė ishe imja, do ishe sot me mua

Sa herė u ndjeva i vetėm o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
Sa mė ka munguar dora jote nene
Qe lehtė e lehtė koken te me perkedhelte.

Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere unė
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndėrsa unė i mjeri i lagur e bėrė qulle
Nuk kisha njė nene qe rrobat te mi n'drronte.

Sa shumė te kėrkova dhe askund s'te pashė
Sa herė u semura sa herė pėr ty qava
Sa herė ne ėndėrr emrin "nene" thashė
Sa herė me lotin tim jastekun e lava.

Sa herė zemra ime ka pikuar gjak
Sa herė goja ime vertiti renkime
E ti kurrė o nene su bėrė merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.

Sa herė loti i vetmise rrugėn time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa herė mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

Hyr moj nene nė shkollė se ke aty njė djalė
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shumė nota te mira gjatė vitit ka marrė
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tėrė kėto trotuare
Nuk kerkoj me shumė vetėm te te njoh
Tė shoh zemren tėnde te ashper, mekatare.

Tė kerkoj gjithkah por askund s'tė gjej
U be kaq e kaq kohe qe tė flas me poezi
Mendoj se me do veteveten gėnjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi.

Nadia deshi te vazhdoje ende por Mesuesja e nderpreu, dhe e uli duke e vleresuar maksimalisht.
Pasi mbaroi ora e mesimit, nisi sėrish avazi. Njė shoqe e saj nisi ta talle, dhe ne prani te shumė te tjerave merr rolin e mesueses dhe thotė, le tė ngrihet ne mėsim kopilia.
Nadias i erdhi shumė turp dhe nuk dinte ē'tė bėnte por mori njė gote uji dhe ja leshoi kokės.Nga koka nisi ti rrjedhe gjak. Nadia u tremb aq shumė sa u largua nga konvikti menjehere nga ta dergonin kembet.
Iku shumė shpejt dhe eci aq shumė sa u lodh dhe u ul ne njė stol ku e zuri edhe gjumi.
Kur u zgjua nuk e dinte se nga ishte por vuri re se ishte dielli ne te perenduar.
Nisi te ece e vetme trotuareve, derisa filli te bjere njė shi i fortė dhe e legu teresisht.
Moti ishte ca i ftohte, dhe aq duhej qe Nadia te ftohej.
Nga konvikti moren ne tel Hamadin se nadia ėshtė arratisur, ndėrkohė qe edhe Hamadi ishte vėnė ne kerkim te saj.
Me nė fund e gjeti njė burrė pranė njė parku ne te gdhire, dhe pikėrisht pranė spitalit ku Nadia jetonte qe prej dhjetė vjetėsh.
E pa qe ishte ftohur dhe mendoi ta dėrgoje ne spital aty pranė.
E pyeti, po ti pse nuk i merr leje mamit qe ke ikur nga shtėpia e qėndron kėshtu vetėm?
-U nene e as baba, sa do doja ti kisha njohur te paktėn.
Gruaja u prek thelle ne zemėr e kuptoi qe do jetė ndonjė fėmijė i jetimores dhe mendoi ta lere ne spital ndoshta ata mund ta kthejnė andaj nga ka qenė.

Vazhdon...........







----------------
Loti imė i dukshėm ka qen i rallė sepse tė shpeshtin e kamė mbajtur tė padukshėm nga mungesa e njeriut tė ma vajtoj...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Lami
Admin
Admin
Lami


Numri i postimeve : 312
Registration date : 17/02/2007

DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitimeMon Feb 19, 2007 4:49 pm

tani ne vija te pergjitheshme fundi ėshtė ky:
Nadia do ta takoje nadian e vogėl ne kėtė spital, por ama nuk do tė munde ta njohe dot megjithėse do e degjoje historinė e saj e do qajne qe te dyja.
Ndėrkohė pasi te kthehet ne konvikt Nadia e vogėl do tė arratiset sėrish, dhe kėtė herė nuk kthehet me madje nuk pyet nėse rrihet ēdo nate nga Hamadi.
Me vonė Nadia do tė jetė njė punetore midis te miturisht pėr ku pastrojne ambjentet e kantierit.
Aty do tė njohe edhe te vellane, Redin qe ne fillim e respekton si djalin e inxhinierit por ama nuk e di qe inxhinieri ėshtė babai i te dyve.
Me vonė, Enesi zbulon se Hamadi ka vjedhur shuma te mėdha, dhe e pushon nga puna pa lejen e xhavitit dhe xhaviti me vonė pajtohet me vendimin e te birit.
Nadia, bėhet shoqja me e mirė e Redit dhe luan ne shtepine e xhavitit bashke me te por as xhaviti nuk e di se cu be me mbesen.
Me kalimin e ditėve, ai i tregon gjithēka Enesit, ndėrkohė qe Enesi pasi kupton gjithēka rend te kėrkoje Hamadin e te gjeje te bijen.
Hamadi pėr tu hakmarre pėr pushimin nga puna thur njė plan me disa shokė qe te hedhin ne ere njė magazine te madhe te Enesit, por Nadia e degjon biseden dhe vete te heqe dinamitin.
Arrin ta beje por duke ikur me vrap diku rreshqet ne njė hekur te fortė e bie pa ndjenja.
Hamadi niset te ike me shpejtesi kur e kupton se Enesi di gjithēka, por ne Arratisje e sipėr makina e tij rre4zohet nga njė ure dhe Do te gjeje vdekjen ne moment.
Me pas dėgjohet njė ze nga punetoret e magazines dhe dalin me vajzen ne duar nga koka e trupi i se cilės rrjedhte gjak.
E merr e pėrqafon dhe e nis direkt e ne spital.Ndėrkohė pikėrisht ne spitalin ku ishte Nadia.
Me pas vijnė edhe XHaviti me redin dhe Nadia e takon ballė par ballė xhavitin e plakur por nuk i flet.
Xhaviti e njohu dhe e kėrkon falje pėr gjithēka por nadia nuk do ta fale aspak.
Me nė fund xhaviti i tregon se Enesi nuk ka ditur asgjė pėr kėtė, dhe i trrgon se ėshtė edhe vajza juaj ne kėtė spital e shtruar.
Atėherė nadia haron gjithēka, futet ne dhomen e se bijes e gjen Enesin aty duke i qare Nadias tek koka.
Nadia ne atė kohe fliste percart , dhe ne ēdo fjale te saj kėrkonte prindėrit e humbur.
Kėtu mbaron e tėrė historia, kėto te dy martohen megjithėse me shumė vonesė, ndėrkohė qe bashke me to jetoi edheXhaviti i cili qe nga ajo ditė ndryshoi plotėsisht......!!!!

FUND

( lexim te kendshem nese keni ndonje koment apo kritik mund te shprehi lirisht ju mirpres )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://lami.yoo7.com
Sponsored content





DASHURI E NDALUAR_ROMAN Empty
MesazhTitulli: Re: DASHURI E NDALUAR_ROMAN   DASHURI E NDALUAR_ROMAN Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DASHURI E NDALUAR_ROMAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: POEZIA :: POEZIJA-
Kėrce tek: